Уз помоћ хрватске и српске канцеларије за вере у току је обнова и манастира Пакра
Један од манастира чија је обнова у току јесте и манастир Пакра, између Пакраца и Дарувара. Име је добио по истоименој речици, која протиче поред њега, каже даруварски парох отац Ђорђе Остојић
Ова православна светиња, која се у историјским изворима назива и Нова Пустиња, са црквом посвећеном Ваведењу Пресвете Богородице, спомиње се још средином 16. века. Некада је био најбогатији манастир у овом делу Славоније, имао је њиве и шуме, рибњаке, своје раднике, па чак и хидроцентралу.
– Постоје сведочанства да је манастир основан у 15. веку, а након најезде Турака је запуштен. Заједно с пећким патријархом Арсенијем Трећим Чарнојевићем, у ове крајеве дошао је митрополит моравски Григорије. Он је с монасима Милешеве обновио запуштени манастир Пакру, а осветио га је 1697. епископ пакрачки Петроније Љубибратић – каже парох Остојић.
Када су материјално ојачали, пакрански калуђери подижу капелу на манастирском гробљу, а затим и велику цркву, која је освећена 1765. Прелепи барокни иконостас приписује се новосадском сликару Василију Остојићу.
Парох још каже да је 1887. тај део Славоније задесило страшно невреме и оштетило манастирску цркву и остала здања. За време Другог светског рата усташе су запалиле манастирске конаке, а цркву демолирали. Драгоценостису однели у Загреб. Ове године, уз помоћ Хрватске електропривреде, у Пакру је доведена струја. Пре неколико година промењен је кров и капа звоника, а ради се и на обнови конака.
Здање је било статички угрожено, али је хрватско министарство културе финансирало израду пројекта генералне обнове комплекса, који је, иначе, заштићено културно добро.
– Сваке године овде одржавамо Народни сабор, на Преображење, 19. августа, обележавамо славу манастирске капеле Св. Висариона Сараја, 2. новембра, и манастирску славу Ваведење, 4. децембра – каже отац Ђорђе, који се нада да ће ускоро манастир оживети.
Аутор: В.Н.
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ