Karaula Košare 1999.
Deminiranje područja oko bivše karaule JNA na Košarama je u toku i očekuje se da će se uskoro doći do mjesta na kojem su ostaci vojnika JNA ubijenih tokom agresije NATO 1999. godine, izjavio je Srni predsjednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji Simo Spasić.
On je rekao da mu je ovu informaciju danas saopštio predsjednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović na sastanku, kojem je prisustvovao i ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić.
„Predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović rekao je da se vrši deminiranje tog područja, da ima veliki broj mina, i da će se veoma brzo doći do te lokacije na Košarama, gde se nalaze desetine ubijenih vojnika“, rekao je Spasić.
On je najavio da će Udruženje uskoro pokrenuti peticiju da se u Beogradu podigne poseban spomenik za srpske žrtve na Kosovu i Metohiji na kome će biti imena, datumi rođenja i ubistva i fotografijama svakog srpskog civila, vojnika JNA i policajca ubijenog na Kosovu i Metohiji.
On je ukazao da je to neophodno, kako zbog toga da se strani državnici prilikom posjete Beogradu informišu o srpskim žrtvama, tako i zbog podizanja svijesti kod građana Srbije o potrebi poštovanja vlastitih žrtava, na način na koji to rade svi civilizovani narodi.
Spasić je objasnio da je današnji sastanak sa Gašićem i Odalovićem sličan sastanak kakav je ovo Udruženje imalo sa svakim novim ministrom odbrane Srbije, ističući da to Udruženje ne namjerava da odustane od traganja za istinom o svojim najmilijima.
Oko rejona karaule Košare, koja se nalazila na granici SR Jugoslavije i Albanije, od 9. aprila do 10. juna 1999. godine vodile su se najteže borbe tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju (SRJ).
Borbe su počele masovnom artiljerijskom vatrom sa strane Albanije u pravcu karaule Košare i pograničnim položajima Vojske SRJ, a vodile su se između pripadnika Vojske SRJ i pripadnika OVK, podržavane NATO avijacijom i artiljerijskom podrškom Vojske Albanije.
Cilj napada bila je presijecanje komunikacija između Vojske SRJ u Đakovici i Prizrenu i zauzimanje šireg područja Metohije.
Pripadnici takozvanoj OVK uspjeli su, zahvaljujući toj podršci, da zauzmu karaulu, ali su poraženi u njihovom planu kopnene invazije na tom pravcu.
Po izjavi generala Živanovića, ratnog komandanta u rejonu Košara, tokom dvomjesečnih borbi poginulo je 108 pripadnika Vojske SRJ – 18 oficira i podoficira, 50 redovnih vojnika, 13 rezervista i 24 dobrovoljca.
Vezane vijesti:
Heroji sa Košara bez obeležja! – Jadovno 1941.
PARASTOSI ŽRTVAMA NATO BOMBARDOVANjA
SJEĆANjE NA SISTEMATSKI ZLOČIN NAD SRBIMA