Тужилаштво за ратне злочине у Београду би ускоро требало да објелодани оптужнице за злочине почињене над српским цивилима током хрватске војно-полицијске акције „Олуја“ – тако би највеће етничко чишћење након Другог свјетског рата у коме је прогнано око 220.000, а убијено и нестало око 2.000 Срба добило и правни епилог, пишу данашње „Вечерње новости“.
За сада се не зна колико ће хрватских држављана бити обухваћено оптужницама, али постоји информација да ће далеко премашити бројку од 50 предмета, са колико се до сада лицитирало, наводи лист.
То би, како наводи београдски лист, могла бити сатисфакција за жртве и њихове породице, иако се преживјели и двије деценије након монструозног злочина боре да не буду само „на папиру“ грађани првог реда у Хрватској, да открију судбину својих најмилијих и врате своју имовину.
Предсједник Удружења радника и инвалида рада избјеглих из Хрватске са држављанством БиХ Никола Пузигаћа навео је да вриједност новца коју Хрватска дугује за отете српске станове и куће и за неисплаћене пензије укупно износи двије милијарде евра.
„Хрватска Србима дугује око 1,2 милиона мјесечних пензија. Око 220.000 прогнаних Срба никад није остварило своја права у процесима приватизације“, рекао је Пузигаћа.
Предсједник Асоцијације избјегличких удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир тврди да повратка у Хрватску нема. „Од 2002. до 2013. око 15.000 људи вратило се из Србије у Хрватску, али је из Хрватске у Србију дошло њих око 35.000“, истакао је Будимир.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Породице страдалих: Хрватска блокира идентификацију жртава
Олуја: Етничко чишћење под покровитељством НАТО-а