fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Упозорење директора музеја Аушвиц: Горе је него уочи Другог светског рата

The sign „Arbeit macht frei“ (Work makes you free) is pictured at the main gate of the former German Nazi concentration and extermination camp Auschwitz in Oswiecim January 19, 2015. Ceremonies to mark the 70th anniversary of the liberation of the camp will take place on January 27, with some 300 former Auschwitz prisoners taking part in the commemoration event. The Germans built the Auschwitz camp in 1940 as a place of incarceration for the Poles. From 1942, it became the largest site of extermination of the Jews from Europe. In Auschwitz, the Nazi Germans killed at least 1.1 million people, mainly Jews, but also Poles, Roma, Soviet prisoners of war and prisoners of other ethnicities. On January 27, 1945 the camp was liberated by the Red Army soldiers. Picture taken January 19. REUTERS/Pawel Ulatowski (POLAND – Tags: ANNIVERSARY CITYSCAPE)

„Сведочимо о поновном рађању најгорих врста популизма и ксенофобије.. и то јако узнемирује“, рекао је Пјотр Цивински

Са становишта морала, стање у свету данас је горе него што је било уочи Другог светског рата, оценио је директор Државног музеја Аушвиц Биркенау Пјотр Цивински.

Европа и свет суочавају се са поновним рађањем популизма и са говором мржње, антисемитизмом, ксенофобијом и избегавањем одговорности, рекао је Цивински и нагласио да је то историјско место доказ докле може да доведе људска мржња и изостанак реакције на зло.

„Сведочимо о поновном рађању најгорих врста популизма и ксенофобије.. и то јако узнемирује“, рекао је Цивински, који је од 2006. директор музеја у пољском граду Освјенћим.

Управо је Аушвиц „доказ до чега може да доведе мржња“, нагласио је Цивински и истакао да музеј „покушава да прикаже механизам зла које се овде догодило како би се људи подстакли да размисле и анализирају своју одговорност данас“, преноси Индеx.хр.

Он објашњава да се у време рата, помагање Јеврејима кажњавало смрћу, а информације су се споро шириле.

„Данас знамо све и то у реалном времену. Нисмо у рату. А у смислу помоћи не догађа се много више него онда“, казао је Цивински.

Од 14. јуна 1940, када је прва група од 728 пољских политичких затвореника довезена у логор, до његовог ослобођења 27. јануара 1945, у Аушвиц је депортовано 1,3 милиона људи, међу њима 1,1 милион Јевреја, којих их је страдало више од милион, а највише из Мађарске и Пољске. Укупно је у холокаусту убијено шест милиона Јевреја.

(Недељник)

Извор: Видовдан

Везане вијести:

Музеј логора Аушвиц – Биркенау обишло више од два милиона …

Бартош Бартизел: Државни музеј логора Аушвиц-Биркенау нису …

Музеј Аушвиц: у лажном дну шоље пронађен накит логорашице …

Жарко Јанковић: ЧУВАРИ АУШВИЦА | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: