Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије саопштила је да ни 13 година послије мартовског насиља на Косову и Метохији, УН и ЕУ нису предузеле ништа да се процесуирају злочини над Србима, нити да се заштити њихова имовина.
У саопштењу се подсјећа да се током три дана насиља 17, 18. и 19. марта 2004. године пред очима међународне војне и цивилне мисије на Косову и Метохији, оличене у КФОР-у и УНМИК-у, догодио нечувени терор над Србима и њихов прогон.
Убијено је десет Срба, а протјерано њих 4.012, срушено и запаљено 35 цркава и манастира, 738 српских кућа, десет јавних објеката, школа пошта и домова здравља.
За наведене злочине нико није одговарао, протјераним Србима практично није омогућен повратак и нико им није надокнадио штету за уништену имовину.
С обзиром на то да међународна заједница, оличена у институцијама УН и ЕУ, није предузела ништа да се процесуирају злочини почињени над Србима на Косову и Метохији, нити је предузела ефикасне мјере заштите њихове имовине, из Координације истичу да су привремене власти у Приштини, охрабрене таквим ставом, донијеле одлуку да се сва непокретна имовина Србије на том подручју региструје на име самопроглашеног Косова.
„На овај начин на сцени је поново отимање имовине Срба и државе Србије“, закључено је у саопштењу.
Координација је позвала надлежне да интензивирају разговоре о животним питањима свих људи на Косову и Метохији и да се напокон отвори питање процесуирања починилаца ратних злочина и проналска несталих лица.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Марек Обртел: Стидим се погрома над Србима, сагорео сам на …