fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Умро Јапанац, симбол бомбардовања Нагасакија(ФОТО)

Сумитеру Танигучи, поштар чија фотографија је постала симболом патње након бацања атомске бомбе на Нагасаки, умро је у 88. години

Фото Танјуг,AP Photo/Eugene Hoshiko
Фото Танјуг,AP Photo/Eugene Hoshiko

Сумитеру Танигучи, поштар чија фотографија је постала симболом патње након бацања атомске бомбе на Нагасаки, умро је у 88. години.

Сумитеру је био кандидат за Нобелову награду за мир, а преминуо је од рака, преноси Index.hr.

У време напада имао је 16 година и претрпео је страшне опекотине на леђима, од којих се годинама лечио. У тренутку када је на Нагасаки бацена атомска бомба, Сумитеру је возио свој бицикл на удаљености од 1,8 километара од епицентра експлозије.

„Одједном, угледао сам бљесак светлости у дугиним бојама који је стигао од позади, а снажан удар ме одбацио на тло. Када сам се освестио, кожа на мојој левој руци од рамена до врхова прстију је висила попут крпе. Ставио сам руку на леђа и схватио да немам одеће, а на руци ми је остала слузава, изгорена кожа“, описао је на церемонији комеморације за жртве Нагасакија одржаној 2015. године.

„Црна тела, гласови који зову упомоћ из срушених зграда, људи којима отпада месо и испадају утробе… Ово место постало је море ватре. Био је то пакао“, описао је потресне тренутке након бомбардирања Нагасакија.

Постао је један од симбола бомбардовања Нагасакија након што га је један америцки маринац фотографисао док се опорављао у болници. Фотографија спаљеног меса на његовим леђима обишла је свет.

Танигучи се у болници лечио три и по године након бомбардовања, а након што је изашао постао је један од највецих заговорника против нуклеарног оружја те је широм света говорио о свом искуству, пише британски Гардијан.

„Бојим се да људи, посебно млади, губе интерес. Желим да нове генерације запамте како нуклеарно оружје никада неће спасити свет. Веровање да це нас нуклеарни кишобран заштитити је илузија“, поруцио је у интервјуу за АФП 2003. године.

САД су прву атомску бомбу бациле на Хирошиму 6. августа 1945. године, при цему је преминуло 140.000 особа. Међу њима су и особе које су преживеле саму експлозију, али су после умрле од последица радијације.

Три дана касније, САД су бациле бомбу на Нагасаки, и тада је погинуло 74.000 људи, преноси Index.hr.

(Тањуг)

Извор: НОВОСТИ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: