fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Ubistvo starograckih žetelaca ne smije biti zaboravljeno

Ubistvo 14 srpskih žetelaca na njivi 23. jula 1999. godine, kao i ubistva svih nedužnih Srba na Kosovu i Metohiji neće biti zaboravljena sve dok je srpske države i srpstva, poručeno je danas sa parastosa starograckim žeteocima koji je služio Njegovo preosveštenstvo episkop raško-prizrenski Teodosije, uz sasluženje monaštva Eparhije.

Staro Gracko - spomen ploča
Staro Gracko – spomen ploča

Episkop Teodosije apelovao je da Srbi ne prodaju imovinu, ne napuštaju djedovinu i ne odlaze sa svetog Kosova i Metohije jer će time, kako je upozorio, biti uzaludna žrtva starograckih žetelaca i svih kosovsko-metohijskih stradalnika.

„Opstanimo i ostanimo jer ćemo se tako odužiti stradalnicima na svetom Kosovu i Metohiji, koje je krvlju obliveno, a suzama zaliveno“, naglasio je vladika Teodosije u besjedi.

Zamjenik direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev rekao je da je cilj albanskih terorista bio da ubistvom žetelaca u Starom Gracku protjeraju srpski narod, ali da u tome nisu uspjeli.

„Uspjeli su da u proteklih 14 godina kriju istinu o zločinu u ovom malom selu, da izbjegnu ruku pravde, ali sve dok je države Srbije i svekolikog srpstva zločin u Starom Gracku i svi zločini počinjeni nad srpskim narodom neće biti zaboravljeni, niti će prestati traganje za istinom i izvođenjem zločinaca pred lice pravde“, poručio je Kozarev.

On je napomenuo da odgovornost za izbjegavanje ruke pravde snosi međunarodna zajednica, čiji su se predstavnici povukli sa Kosmeta, ali danas, poslije 19 godina „šapuću, ali i sve glasnije govore o zlikovcima na Kosovu i Metohiji koji su pokušali da ugase i Staro Gracko“.

Ministar za zajednice i povratak u privremenoj vladi Kosova i Metohije Dalibor Jevtić rekao je da nema budućnosti i zajedničkog života Srba i Albanaca na Kosmetu bez rasvjetljavanja sudbine nestalih i kidnapovanih, bez dobijanja odgovora na pitanje ko je i zašto počinio masakr u Starom Gracku.

Zorka Živić, čija su dvojica sinova Jovica i Rade ubijeni, rekla je Srni da je svaka godišnjica dodatno sipanje soli na žive rane, oživljavanje strašnih julskih dana te 1999. godine.

U Starom Gracku je od skoro prijeratnih 1.000 Srba opstalo još njih 150, među kojima i tridesetak djece mlađe od 18 godina.

Starogračani, koji ne smiju da kroče na groblje na kojem su sahranjeni posmrtni ostaci 14 žetelaca i još petoro nedužno ubijenih Srba tokom bombardovanja, nastoje da opstanu iako žive u strahu i izolaciji, jer ih od najbližeg srpskog sela u opštini Lipljan dijeli desetak kilometara, kao i uprkos neprestanim pritiscima i ucjenama.

Opstaju, kako u njihovo ime kaže Mileva Pešić, učiteljica u osnovnoj školi na čijem se zidu nalazi spomen-ploča, jer bi odlaskom zaboravili žrtve, kao i sopstveni identitet.

Parastosu je prisustvovalo oko dvjesta Srba, kao i predstavnici međunarodnih organizacija.

U Starom Grackom kod Lipljana na današnji dan prije 19 godina ubijeno je 14 srpskih žetelaca, a za taj, jedan od najvećih zločina nad Srbima koji se dogodio na Kosovu i Metohiji poslije dolaska Unmika i Kfora, još niko nije odgovarao.

Policija Unmika je u oktobru 2007. godine uhapsila Mazljuma Bitićija, iz sela Veliki Alas kod Lipljana, zbog sumnje da je učestvovao u tom ubistvu. Bitići je, usljed nedostatka dokaza, poslije dva mjeseca pušten iz pritvora.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

„Neću odustati od pravde, hvala Srbiji“

Uznemirujući sadržaj: Ovo su brutalni zločini na kojima je …

Selo koje obilaze samo ubice i mešetari | Jadovno 1941.

Sjećanje na žrtve zločina u Starom Grackom (FOTO) | Jadovno …

Niko ne traži ubice 14 srpskih žetelaca | Jadovno 1941.

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: