fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Загребу провели шетњу локацијама повезанима с усташким режимом и страдањима

Уочи 80. годишњице почетка Другог свјетског рата на овим просторима, у Загребу је у суботу организована шетња градским локацијама повезанима с усташким режимом и страдањима, те је оцјењено да је тема антифашистичког отпора и усташких злочина занемарена у хрватским школама.

“Тема антифашистичког отпора није довољно заступљена у школама иако су теме усташа и партизана честе у политичком и друштвеном животу”, устврдила је Тена Бањеглав, једна од ауторица водича “Загреб у рату, отпору, стваралаштву и памћењу” и судионица спомен-шетње.

“Ученици мало знају о томе што се догађало у Загребу у доба НДХ”

Ученици мало знају о томе што се догађало у Загребу у доба НДХ, а за већину од 50 градских локација повезаних с усташким режимом нису ни чули. Водич би требао помоћи да више науче о локацијама данашњег Студентског центра (СЦ) у Савској и гимназије у Kрижанићевој гдје су били транзитни логори, рекла је Бањеглав у изјави новинарима.

На локацији СЦ-а био је први транзитни логор у Загребу кроз који је прошло око 2500 Јевреја, бројни Срби и комунисти, даље транспортовани у логор код Kопривнице, у Госпић, Јадовно и логоре на Пагу, а касније и у Јасеновац, истакла је.

С обзиром да се од усташких логора у школама, како каже, спомиње једино Јасеновац, циљ водича је поправити то знање.

У шетњи био и глумац Вили Матула

У шетњи је због епидемиолошких разлога судјеловало 25 особа – наставника, студената, припадника дипломатског кора, универзитетских професора, а придружио им се и саборски заступник Вили Матула.

Од Студентског центра до Трга жртава фашизма, у сат и пол, они су обишли значајне локације повезане с окупацијом и усташким режимом.

Током окупљања “шетача” водитељица Документе Весна Тершелич истакла је да је циљ упознати јавности са Загребом као мјестом страдања, отпора и стварања, а 80. годишњицу почетка Другог свјетског рата види као прилику да се град истражи путем водича “Загреб у рату, отпору, стваралаштву и памћењу”

Изразила је задовољство што су се у шетњи придружили аустријски амбасадор и представници амбасаде САД-а које је омогућило припрему водича те амбасаде Аустралије.

Идућу спомен-шетњу најавила је за 10. априла, на дан када је проглашена НДХ, те трећу 8. маја на дан ослобођења Загреба те позвала грађане да се предбиљеже.

Најавила је и онлине промоцију водича 6. априла у 11 сати, на дан када је, како је рекла, на овим просторима почео Други свјетски рат.

Извор: N1

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: