Помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић присуствовао је данас у Вукосавцима, код Лопара, обиљежавању 75 година од погибије припадника штаба Првог мајевичког народноослободилачког партизанског одреда.
„Влада Републике Српске је, преко Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова, установила низ догађаја од републичког, регионалног и локалног значаја из Народноослободилачког рата /НОР/“, рекао је Милуновић.
Он је додао да су предузети и одређени кораци ка унапређењу положаја СУБНОР-а Републике Српске, тако да је у прошлој години СУБНОР добио статус од јавног интереса за Републику, а тиме је омогућено његово дјеловање и стабилно финансирање у наредном периоду.
Он је навео да овај одбор прати и трагични догађај који се десио на мајевичком простору, а каквих је, каже, нажалост било пуно.
„Ови догађаји проузроковани су раздором и нејединством политичке и идеолошке природе. Не само да су у непосредним сукобима страдали многи људи, већ су проузроковане подјеле, па је непријатељ српског народа починио далеко веће злочине него што би починио да су Срби били јединствени“, рекао је Милуновић.
Он је истакао да највећа побједа у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату није извојевана на бојном пољу, да највеће побједа није пробој Коридора, ни Митровданске офанзиве, ни одбрана романијске области него је највећа побједа што је српски народ сачувао јединство и није дозволио да му се деси оно што се десило у Другом свјетском рату.
Предсједник СУБНОР-а Републике Српске Благоја Гајић, који је учесник НОБ-а од 1941. године и носилац Партизанске споменице, рекао је да је одмах 1941. године партизански одред са Мајевице врло брзо имао 400 људи који су се изјаснили да воде борбу против окупатора и њихових слуга.
„У то вријеме 20. фебруара 1942. године извршен је напад на штаб Мајевичког партизанског одреда, када су погинули командант одреда, комесар и друга лица која су била при штабу батаљона“, рекао је Гајић.
Он напомиње да ће овај догађај живјети вјечно, док је бораца, њихових потомака и поштовалаца.
„Нећемо га препустити забораву, а учинићемо све да ово подручје доживи обнову“, рекао је Гајић.
Предсједник Скупштине општине Лопаре Миленко Ристић подсјетио је да се сваке године организује скуп у Вукосавцима на који редовно долази велики број људи.
„Општина Лопаре ће његовати традицију свих ратова, пратимо све догађаје који су обиљежили НОБ и одбрамбено-отаџбински рат на просторима општине Лопаре“, рекао је Ристић и додао да се са ресорним министарством преговара о могућности издвајања средстава за обнављање спомен-комплекса у Вукосавцима.
Организатори обиљежавања сјећања на страдање штаба Првог мајевичког народноослободилачког партизанског одреда организовали су општина Лопаре и СУБНОР, уз подршку Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
У селу Вукосавци, 20. фебруара 1942. године, четници су извршили напад на Штаб Мајевичког одреда и убили 28 бораца.
Међу погинулима су били и народни хероји Иван Марковић Ирац и Фадил Јахић Шпанац.
Извор: СРНА