У Суботици егзистираjу паралелни светови, а чест jе случаj да се ученици мађарске и српске националности у школама не друже, пише данашњи новосадски Мађар со.
„Сви живе своjу свакодневицу у сопственим малим микросветовима. Зна се да Срби викендом иду у оваj диско, Мађари на журке у приватним кућама и да и у граду постоjе такви кафићи коjе млади Мађари не посећуjу“, наводи лист у свом коментару.
Мађар со оцењуjе да jе то последица последњих 20 година коjе су биле „пуне националне нетрпељивости, одбоjности, сумњичавости и страха“, током коjих су се, како се наводи, надлежни трудили да прикриjу да између младих има конфликата на националноj основи.
Лист наводи да Министарство просвете Србиjе ниjе узело у обзир инициjативу коjу jе суботичка локална самоуправа први пут формулисала пре три године, а према коjоj мађарски jезик треба да буде изборни предмет у српским одељењима.
Данас део српских ђака у Суботици факултативно учи мађарски jезик, у нижим разредима више њих, а после се интересовање осипа, осим уколико родитељ и сам ученик не процене да будућем изабраном позиву, будућим пословним везама са Мађарском и знање мађарског jезика може добро да дође, наводи Мађар со.
Лист подсећа да jе остала без одговора и инициjатива Националног савета Мађара да се реформише настава српског jезика у основним и средњим школама и то тако да треба применити методе сличне онима коjе се примењуjу у настави страних jезика, jер су се оне показале као наjефикасниjе.
„Уколико има примера да ученици српске и мађарске националности у Суботици међусобно разговараjу на енглеском jезику, онда jе то срамота читавог друштва“, констатуjе Мађар со.
Извор: B92