fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

U Somboru održani susreti „Matica – Dijaspora“

Susreti su pokušaj da se rasejan narod, rasejane lepe misli, raznete krvne sveze, rastrzane duše vrate u svoje srce, u svoju kolevku, u svoj koren tamo gde i pripadaju – da se vratimo u Srbiju i Srbiji.

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/prvi_svjetski_rat/Sombor_matica_dijaspora.JPG

Zavičajno udruženje Srba „Korjeni“ je tokom vikenda od 7. do 9. oktobra organizovalo u Somboru susrete „Matica – Dijaspora“.

Nizom aktivnosti „Korijena“, grad je pokazao sav svoj sjaj i gostoprimstvo. Prostor Županije, Srpske čitaonice i gradske kuće su bili visoko reprezantativni i svi gosti iz Nemačke, zemalja regiona i drugih krajeva Srbije, prepoznali su sjaj kulture i tradicije koja i danas pleni. 

 U petak 7. oktobra u 19 časova predstavljena je knjiga „Srpsko srce Johanovo“. Govorili su Veselin Dželetović – autor i Slobodan Rosić u ime izdavača. Tokom promocije nastupila je muška pevačka grupa
Čauši sa prepoznatljivim repertoarom. Sala županije bila je prepuna, a utisci i više nego nadahnjujući.

 Centralna tema ovogodišnjih susreta bila je „Prvi Svetski rat“ i živo narodno sećanje na njega. Bila je izuzetan čast ugostiti čuvare narodnog sećanja koji su na okruglom stolu govorili o anegdotama i okolnostima Velikog rata u kojima se našao naš narod.

 Pored priče o dobrovoljcima iz Sombora i oslobodiocima koji su u Sombor ušli pod komandom majora Ilića, čula su se i svedočanstva koja su sa kolena na koleno prenošena: o koncenrtacionom logoru u
Doboju, o volovima koji su posle 4 godine vratili svog gazdu preko Albanije i Krfa i Solunskog fronta u Ljuboviju, o pismu dobrovoljca iz Crne Trave koji je ostao u Albanskim gudurama a pismo je stiglo posle 3 godine, o Slavoncima i Sremcima koji su prelazili Drinu i uključivali se u Srpsku vojsku, o čukununuku sa Novog Beograda koji čuva pesmu svoga pretka sa Krfa…

 Dušan J. Bastašić, predsednik udruženja građana «Jadovno 1941» iz Banjaluke, govorio je o genocidu počinjenom nad srpskim narodom
na području Nezavisne Države Hrvatske u kontekstu kontinuiteta zločina tokom dvadesetog veka. Tom prilikom je predstavio i nedavno formirano «Sabranje» udruženja potomaka i poštovalaca srpskih žrtava
ratova u dvadesetom veku i pozvao sve rodoljubive organizacije da se priključe Sabranju.

 Nakon susreta, somborski violinista Nemanja Golubić odsvirao je poznate taktove pesama „Kreće se lađa Francuska“ i „Tamo daleko“. Tokom okruglog stola mogli smo da čujemo i pesme koje su nastale tokom rata ili su kasnije napisane o ratu.

Uvodničar u temu je bio Vlada Đurković, koji je i autor izložbe o Prvom svetskom ratu „Ko sme, taj može, ko ne zna za strah taj ide dalje“ koja je bila izložena u salonu Srpske čitaonice.

Nakon okruglog stola, gosti i domaćini su položili cveće na zajedničku grobnicu 544 ratnika iz Velikog rata, koji su poginuli i
stradali u okolini Sombora, a nakon toga posetili manastir Svetog Arhiđakona Stefana u kome se čuvaju tri svetinje u moščevicima.

Pesnici gosti su posetili i grob Laze Kostića, pesnika čija besmrna „Santa Marija Dela Salute“ je i danas vrh pesničkog stvaralaštva Srba. Goste je na ovom upoznavanju istorije grada vodio Mile Vojnović.

Korijeni su bili odlični domaćini i goste su upoznali i sa lokalnim specijalitetima.

U subotu popodne, u svečanoj sali Županije predstavljene su knjige „Tragovi u trajanju“ Borivoja Čavića, iz Vukovara – istorija Srba vukovarskog kraja i „Zavjet i obećanja“ Ljiljane Bralović iz Gornjeg
Milanovaca.

Tokom promocije svoj zbornik „Očima duše“ su predstavili i članovi Književnog kluba Srpskog kulturnog centra „Sveti Sava“ iz Subotice.

Nakon promocije u domu učenika održan je književni
susret pesnika koji su govorili svoje stihove uz prijatne zvuke gitare.

Ove godine susret je okupio oko 40 gostiju iz Srbije i inostranstva od Nemačke do Rumunije, od Vlasenice i Prnjavora, Doboja i Bjeljine, Banja Luke i Dervente, preko Vukovara i preko Gornjeg Milanovca i
Knjaževca, Bačke Palanke i Subotice sve do Sombora.

Šesti susret Korijena – „Matica Dijaspora“, je pokušaj da se rasejan narod, rasejane lepe misli, raznete krvne sveze, rastrzane duše vrate u svoje srce, u svoju kolevku, u svoj koren tamo gde i pripadaju – da se vratimo u Srbiju i Srbiji.

Pripremio:

Vlada Đurković

Vezane vijesti:

ŠESTI SUSRET MATICA-DIJASPORA U SOMBORU – Jadovno 

NOVI SAD: OTVARANjE IZLOŽBE „MOJE JADOVNO“ – Jadovno 

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: