Наставља се анархија у управљачким структурама Института за нестала лица БиХ, потпомогнута суоснивачима.
Небројени примјери незаконитих поступака, нетранспарентног трошења новца и мешетарења посмртним остацима страдалих у рату, епилог добијају у још једном, истом таквом чину – смјени старог Управног одбора и именовању новог привременог.
Сједница новоформираног одбора је заказана за сриједу. Сједница постојећег одбора коју је предсједавајућа Јадранка Дураковић сазвала како би досадашње чланове, све осим себе, разријешила дужности – данас није одржана. Бар не законски ваљано.
Институт за нестала лица и његова управљачка структура у раљама дуета Машовић – Боровац! Први је још од оснивања 2008. године, са или без одобрења српског члана Колегијума и уз прећутно климање главом хрватског, подзаконске акте примјењивао како му воља. Друга је одлучила да страначком колеги с пута уклони све гласнија и јединственија упозорења српских кадрова у органима управљања о мешетарењу унутар Института. Прва степеница Управни одбор. Стари ни разријешен није, а нови, привремени је формиран. У њему су мјесто пронашли и Семихини савјетници из министарског кабинета. Једина нова – стара чланица Одбора је Јасмина Дураковић, Машовићева десна рука. Припао јој је задатак да, опет мимо закона, баш она усмено, а не оснивач у писаној форми – дужности разријеши остале чланове Одбора. Да ли због тога , Дураковићева је новинаре одстранила са јавне сједнице.
Дневни ред није усвојен. А Дураковићева је наставила да игнорише новинаре и јавност. Баш, као и Амор Машовић.
Српски члан Колегијума на мешетарења унутар Института одавно упозорава. Ни исход тих упозорења, није му каже непознат.
Чистка Машовићу неподнобних, почела је оног тренутка када је и писмено затражено да Министарства БиХ за финансије и за људска права изврше ревизију расподјеле новца којима Институт располаже, те да Сектор за Централну евиденцију уз имена несталих евидентира њихову националну структуру и статус у тренутку нестанка – цивил или војник!? Умјесто подробних евиденција добили су виртуелно рјешење о разрјешењу.
Ни многе раније сједнице у Институту нису одржане. Међутим, освитали су разни правилници, првенствено о подјели новца, са потписом Амора Машовића, а повремено и трећег члана Колегијума Марка Јуришића. Само комеморативном центру у Тузли од 2008. године исплаћено је око 5,5 милиона марака за чување посмртних остатака. Интересантно у Тузли сачињена фактура, увијек онолика колико у буџету Института има новца. Истовремено, обустављане су или прекидане ексхумације са српским жртвама. Бошњачким је, Машовић одмах давао национални предзнак – све друге карактерисао као грађане БиХ. У знак захвалности од сарајевских ментора, смијеши му се, сазнајемо и наставак мандата у Институту. Али, претходно је потребно истјерати српске кадрове који су са Машовићевом праксом упознати. А новоименованима ће ионако требати времена да се упознају, па би вјечни директор могао наставити по старом.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Којић: Институт за нестала лица БиХ у функцији бошњачког …
Константне опструкције Института за нестала лица БиХ …
БиХ да убрза тражење несталих или врати у надлежност Српској