fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

U Gračanici obilježavanje 12 godina od martovskog pogroma

U Gračanici će danas biti obilježeno 12 godina od martovskog pogroma kada je tokom dvodnevne tragedije i nasilja nad srpskim narodom u južnoj srpskoj pokrajini ubijeno osam Srba, nekoliko stotina je povrijeđeno, a protjerano više od četiri hiljade.

Gračanica Foto: SRNA
Gračanica    Foto: SRNA

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić prisustvovaće u Gračanici ovom obilježavanju.

Đurić će se sa zvaničnicima, porodicama žrtava i građanima okupiti u porti manastira Gračanica odakle će u 12.00 časova krenuti povorka prema Domu kulture gdje će biti održana akademija.

Cvijeće će biti položeno ispred umjetničke instalacije „Mising“ na kojoj se nalaze fotografije nestalih lica, a potom će Đurić u zgradi Doma kulture posjetiti grafičku koloniju „I kako posle svega UNESKO“, na kojoj će biti izložena djela stvarana u manastiru Sveti Arhangeli u Prizrenu o uništavanju srpske duhovne baštine na Kosovu i Metohiji.

Početak akademije zakazan je za 12.30 časova kada će se prisutnima obratiti Đurić, episkop raško–prizrenski Teodosije i predsjednik Komisije za nestala i oteta lica Veljko Odalović.

Akademiju organizuje Udruženje porodica kosmetskih stradalnika u saradnji sa Kancelarijom za Kosovo i Metohiju i Komisijom za nestala i oteta lica.

Najveći etnički motivisani sukobi na Kosovu i Metohiji od dolaska međunarodnih snaga izbili su 17. marta 2004. godine, nakon što je policija Unmika pronašla tijela dvojice albanskih dječaka u rijeci Ibar u selu Čabar kod Zubinog Potoka, na sjeveru Kosova.

Albanci su za njihovu smrt optužili Srbe i krenuli u odmazdu. Prve žrtve bili su Borivoje Spasojević /53/ i Jana Tučev /36/ iz sjevernog dijela Kosovske Mitrovice, koje je ubio snajperista iz albanskog dijela grada.

U neredima koji su uslijedili u naredna dva dana šest gradova i deset sela je etnički očišćeno, uništeno je ili oštećeno 800 kuća, 35 pravoslavnih crkava i manastira, među kojima 18 spomenika kulture.

Do temelja su srušeni manastir Devič kod Srbice i konaci manastira Svetih Arhangela kod Prizrena. U Prizrenu su izgorjele i crkve Bogorodice Ljeviške iz 14. vijeka i Svetog Đorđa iz 16. vijeka na čijem je svodu ispisana prijeteća poruka „Smrt Srbima“.

Za ovu tragediju nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji, njihovom imovinom, crkvama i manastirima odgovarao je veoma mali broj ljudi, a izrečene kazne bile su gotovo simbolične.

Izvor: Radio Televizija Republike Srpske

 

Vezane vijesti:

Film o rušenju srpskih crkava na Kosmetu (video)

MASOVNI ZLOČINI UZ BLAGOSLOV MEĐUNARODNIH „MIROVNjAKA“

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: