fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Дрину побегле од усташке каме

Крајем прошлог месеца на обали Дрине, у Старом Броду код Вишеграда, уз највише државне и војне почасти, обележено је 75 година од стравичног злочина из Другог светског рата када је у само неколико дана зверски убијено око 6.000 Срба.

Одали пошту страдалима: Обележавање 75 година од масакра
Одали пошту страдалима: Обележавање 75 година од масакра Фото: В. Секулић

О овом догађају се све до 2008. године није знало апсолутно ништа, а захваљујући вишеградском свештенику Драгану Вукотићу то се променило.

У разговору за „Вести“, јереј Вукотић каже да је у плану изградња Спомен-комплекса у оквиру кога би се налазила и стална изложба са фотографијама жртава и преживелих, али и бројна документа која говоре о стравичном злочину који су усташе извршиле марта 1942.

Додик: Кога вређа истина

На обележавању 75 година од масакра над Србима у Старом Броду Милорад Додик је изјавио да о овом злочину никада није написана ниједна књига или прича.
– Србима је деценијама уназад понуђено да не говоре истину о злочинима над својим народом да не би, наводно, повредили друге, иако су их ти други овде побили. Како ми њих можемо да вређамо? Они су нас побили, а ми не треба да кажемо да су овде муслимани из Сарајева у Ханџар дивизији и усташе из Црне легије побиле овај народ. Побили сте нас и то је оно што свакоме мора да буде јасно – поручио је Додик.

– Усташке јединице, предвођене Јуром Францетићем, покренуле су у пролеће 1942. године офанзиву у намери да протерају и побију српско становништво из источног дела БиХ. Током те офанзиве, усташе су зверски убиле 6.000 Срба који су, тражећи спас, покушали да пређу Дрину. Реч је о Србима с подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда.

Нажалост, о овом догађају се годинама ћутало, али све више и више је Срба, буквално из свих крајева света који су или потомци жртава или долазе како би одали пошту страдалима у једном од најкравијих злочина из Другог светског рата – истиче Вукотић.

Јереј Драган Вукотић Фото: В. Секулић
Јереј Драган Вукотић
Фото: В. Секулић

Живи спаљени

Јереј Вукотић каже да је и сам био запањен обимом злочина усташа те 1942. године.
– Преживели сведоци водили су нас на места у Хан Пијеску, на Борикама, Мокром, Соколцу, у Рогатици и другим селима где постоје масовне гробнице Срба. које су усташе стизале у збеговима и убијале на језив начин. Само код Рогатице у селу Лањско у четири куће усташе су живе спалили више од 300 Срба, у Црквинама су стигли збег од 156 људи од којих је 44 било из породице Пушоња. Сви су побијени осим брата и сестре Анђелке и Мијата Пушоња – истиче Вукотић.

Према доступној историјској грађи, бежећи од усташке каме, тих дана је спас у хладној Дрини покушало да пронађе чак 320 девојака, од којих је већина у смрт отишла држећи се за руке са сестром или најбољом другарицом.

Отуда је замисао је да се Меморијални комплекс сагради тик уз спомен-капелу страдалим Србима у Старом Броду, а да већ од следеће школске године овај догађај буде обавезан део историјских уџбеника који говори о догађајима у овом делу БиХ.

– Захваљујући председнику РС, Милораду Додику, од следеће године ће се организовати и дводневни научни скуп на тему злочина почињених у Старом Броду. То је најмање што можемо да урадимо како злочини над Србима никада не били заборављени – истиче Драган Вукотић.

Ране које не зарастају

У комплексу Стари Брод данас стоји обележје у виду крста као знак сећања на све српске мученике који су ту страдали, а подигнута је и спомен-капела. На споменику су уклесане речи: „Опростите нам ви који сте овде страдали, а 66 година смо ћутали о вама. Ипак вас нисмо заборавили јер овакве ране на срцу никад не зарастају. Злочинцима смо опростили, нек им је лице црно пред Божјом светлошћу. Радујте се, јер сте у Царству небеском и молите се за грехе наше.“

https://youtu.be/JKwUGDYCfbQ

Аутор: ђ. Баровић

Извор: Вести онлине

Везане вијести:

Стари Брод – место великог страдања | Јадовно 1941.

Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942 …

Обиљежено 75 година од усташког покоља више од 6.000 Срба …

У Старом Броду на Дрини: Помен страдалим у прољеће …

Ђого: Историја Срба је вјечита историја страдања | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: