fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Чешкој одата пошта Принципу и српским заробљеницима

Гаврило Принцип
Гаврило Принцип

Поводом обележавања 98. годишњице смрти Гаврила Принципа, државна церемонија полагања венаца и одавања почасти одржана је данас у градској тврђави у Терезину у Чешкој, где је Принцип, као затвореник, преминуо 28. априла 1918. године.

У склопу обележавања стогодишњице Првог светског рата крај маузолеја са спомен костурницом у Јиндриховицама одржана је и државна церемонија полагања венаца и одавања почасти српским ратним заробљеницима преминулим у том логору, саопштио је Одбор Владе Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

Венце је на спомен обележја у име Владе Србије положио представник Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а организатор комеморација је Одбор у сарадњи са амбасадом Србије у Чешкој, Министарством унутрашњих послова и Министарством унутрашњих послова Републике Српске.

Током Првог светског рата територија данашње Чешке Републике била је место интернирања српских ратних заробљеника и политичких затвореника из читаве тадашње Аустро-Угарске.

Из тог разлога је и основан заробљенички логор поред места Јиндриховице, недалеко од Карлових Вари. У нечовечним условима, мучени глађу, жеђу и принудним радом, од последица разних заразних болести умрло је 7.100 српских војника који су као ратни заробљеници били интернирани у овај логор.

У Чешку је депортован и Гаврило Принцип, као један од осуђених за учешће у атентату на надвојводу Франца Фердинанда 28. јуна 1914. године.

Умро је у затвору у тврђави града Терезина пред сам крај Првог светског рата, 28. априла 1918. године, од последица туберкулозе костију.

Три године након смрти посмртни остаци Гаврила Принципа пребачени су из тадашње Чехословачке у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца и сахрањени у Сарајеву, наводи се у саопштењу.

Извор: ПОЛИТИКА

 

Везане вијести:

Годишњица смрти видовданског хероја Гаврила Принципа

Документ који крије језиву судбину Гаврила Принципа и његове …

Кафана је место за почетак

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: