БАЊАЛУКА, 2. АПРИЛА – Од тренутка достављања информације Тужилаштву БиХ гдје се налазе гробнице српских жртава, па до момента издавања наредбе за ексхумацију, прође од три до 12 мјесеци, а док је тај посао радила канцеларија за тражење несталих Републике Српске /РС/ овакви случајеви су се рјешавали за 10 дана, наводи се у информацији коју је предсједник РС Милорад Додик упутио Народној скупштини и Влади РС.
О информацији о истраживању и процесуирању ратних злочина и тражењу несталих, коју је предсједник Додик упутио Народној скупштини и Влади РС, биће расправљано на посебној сједници парламента РС, прије него што посланици одлуче о расписивању референдума на коме би се грађани РС изјаснили да ли подржавају постојање Суда и Тужилаштва БиХ, преноси „ЕуроБлиц“.
У информацији се наводи да је Тужилаштво БиХ од 2005. до ове године оптужило 189 особа, међу којима су 132 Србина, док је Суд БиХ за ратне злочине Србе правоснажно осудио на укупно 863 године затвора, а Бошњаке на 93.
„Стање је алармантније ако се зна да је МУП РС Тужилаштву БиХ и осталим тужилаштвима, до краја прошле године, предао 953 пријаве против 7 386 особа, чије су ‘дјело’ чак 22 682 жртве. Посебан проблем је што Суд и Тужилаштво БиХ раде по Кривичном закону БиХ који постоји од 2003., а не Кривичном закону СФРЈ који је важио у вријеме ратних злочина, а чије су санкције повољније за осуђене“, додаје се у информацији.
Ријеч је о кршењу међународних правних норми, јер се закон може ретроактивно примјењивати само ако је повољнији за оптуженог, наводи се у информацији и додаје да је због овога просјечна казна изречена пред Судом БиХ 18 година и дупло већа од казни ентитеских судова, која је у просјеку нешто већа од девет година.
„Из свега наведеног, можемо закључити да су особе које је осудио Суд БиХ оштећене у односу на оне које су осудили други судови у БиХ и окружењу, па се са правом може поставити питање независности и непристрасности овог суда“, закључио је Додик у информацији.