БАЊАЛУКА, (СРНА) – Потпредсjедник Савеза логораша Републике Српске Никола Ристић сматра да одлука Врховног суда Федерациjе БиХ, коjом jе наложено да се поново суди бившем стражару Ивану Колеру, потврђуjе да Тужилаштво БиХ избjегава да казни праве наредбодавце и извршиоце злочина над припадницима ЈНА 1992. године у Тузли.
„Тужилаштво БиХ поново показуjе своjу пристрасност и настоjи своjим тужбама одредити карактер рата у БиХ“, рекао jе Ристић Срни.
Он jе додао да такав однос Тужилаштва БиХ не иде у прилог српским жртавама рата у БиХ, због чега представници извршне и законодавне власти Републике Српске требаjу озбиљно да схвате предмете ратних злочина и да сагледаjу шта им то ради Тужилаштво БиХ.
Ристић jе рекао да нико ниjе одговарао за ратни злочин над припадницима ЈНА на Брчанскоj малти у Тузли 1992. године, упркос чињеници да се тако крупан злочин десио на очиглед циjелокупне jавности.
„Неки бошњачки политичари и даље се налазе на руководећим позициjама власти у БиХ и не дозвољаваjу да се таj процес покрене, што значи да jе Тужилаштво БиХ политички дириговано из Сараjева“, закључио jе Ристић.
Ристић jе рекао да Савез логораша Републике Српске никада неће одустати од намjере да постави спомен-плочу као знак сjећања на страдале Србе у Добровољачкоj улици и касарни „Виктор Бубањ“ у Сараjеву, Тузланскоj колони у овом граду, као и у другим мjестима Федерациjе БиХ.
Врховни суд Федерациjе БиХ укинуо jе првостепену ослобађаjућу пресуду Кантоналног суда Тузла коjом jе Иван Колер из Тузле ослобођен одговорности за кривично дjело ратног злочина против ратних заробљеника и наложио одржавање претреса пред овим судом.
Против Колера jе Кантонално тужилаштво Тузланског кантона краjем новембра 2010. године подигло оптужницу због сумње да jе од почетка jуна до краj августа 1992. године, као стражар у Окружном воjном затвору у Тузли кршио правила међународног права према ратним заробљеницима.
Колер jе био стражар у КПЗ у Тузли гдjе су у 1992. године били притворени припадници ЈНА коjи су рањени у нападу на колону воjника у Брчком 15. маjа 1992. године.
Осамнаест свjедока оптужбе тврдило jе да их jе Колер психички и физички малтретирао, да се према њима односио на нељудски начин, да их jе мучио и на многе друге начине злостављао, док jе шест свjедока обране тврдило супротно.