Посланик у Народној скупштини Републике Српске Дарко Бањац изјавио је данас у Доњој Градини да је „Tопола ужаса“, која је због водостаја ријеке Саве дијелом у води, причвршћена и, за сада, заштићена правовременом реакцијом руководства и запослених те јавне установе.
Бањац је рекао да, уколико ниво Саве буде растао, постоји могућност да ријека однесе „Тополу ужаса“ и најавио да ће у наредном периоду Одбор за Доњу Градину Министарству просвјете и културе Владе Републике Српске кандидовати пројекат и размотрити могућност да она буде измјештена на вишу коту.
„`Топола ужаса` је добрим дијелом у води. Приликом рестаурације није предвиђено да она буде учвршћена за стубове, само је положена. Радници и директор Јавне установе Спомен-подручје Доња Градина јуче су причврстили тополу за стубове и надамо се да ће она издржати висок ниво водостаја ријеке Саве“, рекао је Бањац новинарима у Доњој Градини.
Бањац је нагласио да је, с обзиром на околности, важно да као предсједник Одбора Народне скупштине Српске за координацију са институцијама и организацијама у вези са изградњом Меморијалног центра „Градина“ и праћење усвајања Декларације о геноциду Независне Државе Хрватске над Србима, Јеврејима и Ромима током Другог свјетског рата у парламентима других држава, данас буде у Доњој Градини и Козарској Дубици заједно са грађанима.
„Топола ужаса“ налази се у Спомен-подручју „Доња Градина“, на ушћу ријеке Уне у ријеку Саву. На тој су тополи усташе вјешале жртве да остану живе што је могуће дуже да би се што више намучиле. Са те су се тополе чули несносни јауци и уздаси, те су је логораши и усташе назвали „Тополом уздаха“.
Остаци тог злочина пронађени су 1958. године на крошњи дрвета и по његовом деблу пречника 2,10 метара. Пронађени су и ланци и посебно ковани клинови за мучење жртава.
„Топола ужаса“ постављена је 1976. године. Надстрешница која „Тополу“ штити од атмосферских утицаја изграђена је 2011. године, док су 2012. завршени конзерваторско-рестаураторски радови.
У усташком концентрационом логору Јасеновац је на стравичним мукама уморено 700.000 невиних мушкараца, жена и дјеце, углавном Срба, Јевреја и Рома.
Од тог укупног броја, у Доњој Градини је убијено 366.000 људи, процјене су Програма уређења Спомен-подручја Доња Градина.
Извор: СРНА
Везане вијести: