ЈЕРУСАЛИМ, 18. ФЕБРУАРА /СРНА/ – Политика Јосипа Броза Тита несагледиво jе угрозила колективно
памћење на геноцид у Независноj Држави Хрватскоj /НДХ/, изjавио jе професор Рафаел Исраели са Трумановог института из Јерусалима.
На данашњем предавању о теми „Антисемитизам и коначно рjешење на Балкану“, одржаном у Међународном
центру за изучавање антисемитизма „Видал Сасон“ при Хебреjском универзитету у Јерусалиму, Исраели jе аргументовано изнио историjске претпоставке пред избиjање, као и током рата у раскомаданоj Југославиjи.
„Професор Исраели осврнуо се на локалне чиниоце у страдању Јевреjа, али и других геноцидом циљаних група – Срба и Рома“, рекао jе Срни помоћник шефа Представништва Републике
Српске у Израелу Александар Николић.
Исарели jе описао генезу усташког покрета, биографиjе усташког поглавника Анте Павелића, кардинала Алоjзиjа Степинца и улогу Католичке цркве у НДХ. Детаљно jе говорио о бруталностима у логорима Јадовно и Паг, као и о формирању система логора смрти Јасеновац.
Исраели jе, говорећи о геноциду над Србима, нагласио бестиjалност убиjања у усташким логорима, што jе изазвало згражавање чак и тадашњих њемачких званичника.
Говорећи о БиХ, Исраели се осврнуо на улогу муфтиjе jерусалимског Емина ел Хусеиниjа, историjску полеђину египатске „Муслиманске браће“, као и његов биjег из Ирака пред ступање
у контакт са нацистичким врхом. Он jе подсjетио на Хусеиниjев сусрет са нацистичким вођом Адолфом Хитлером, његов прогандни рад на арапском, персиjском и турском jезику и изналажење заjедничких антиjевреjских интереса.
Исраели jе опширно описао улогу jерусалимског муфтиjе у формирању 13. брдске Ханџар СС дивизиjе. Сагледаваjући могућност прикупљања информациjа и документациjе, градњу колективног памћења, те одговараjућих мемориjалних комплекса, професор Исраели jе посебно критички говорио о политици братства-jединства, коjа jе банално и манипулативно жртве холокауста и геноцида сврставала међу жртве фашизма.
Таква политика, како jе рекао, чак jе допуштала у оквиру интерних спољнополитичких интереса да инициjатори и протагонисти наjстрашниjих злочина у историjи Балкана остану непроцесуирани. Семинару су присуствовали научни истраживачи из редова израелских академских установа и овдашње дипломатиjе.
Допринос професора Рафаела Исраелиjа изучавању и посебно интернационализациjи перцепциjе страдања српског народа током 20. виjека драгоцjен jе и непобитан, при чему посебно мjесто заузимаjу његове двиjе скорашње књиге на енглеском: „Дивљаштво у срцу Европе – босански
рат /1992-1995/“, коjу jе написао заjедно са Албером Бенабуом, и „Хрватски
логори смрти“
Везане виjести:
ИСЛАМ НА БАЛКАНУ ПОД ЊЕМАЧКОМ ОКУПАЦИЈОМ
Рафаел Израели, “Логори смрти Хрватске: Визиjе и ревизиjе, 1941-1945“
Дивљаштво у срцу Европе – босански рат 1992-1995