Само темељит и савjестан рад, проткан сарадњом са релевантним међународним факторима, попут Мемориjалног центра „Јад Вашем“, даће жељене резултате у изучавању холокауста, уз истовремено проучавање српских страдања током Другог свjетског рата, изjавио jе за Срну стручни савjетник у Представништву Републике Српске у Израелу Александар Николић.
„То jе наjбољи начин да се разумиjе поjам холокауста, односно уништења народа уопште. Холокауст jе jединствена поjава у историjи човjечанства, током коjе су под идеолошком платформом, плански, наjприjе економски, а потом и психички и на краjу физички били убиjани Јевреjи Европе и диjела сjеверне Африке“, рекао jе Николић поводом 27. jануара, Међународног дана сjећања на жртве холокауста.
Николић наглашава да jе и данас непроцjењив и видљив допринос сефардских, а потом и ашкенаских Јевреjа у сферама привреде, финансиjа, образовања и културе на подручjима Приjедора, Бањалуке, Дервенте, Добоjа, Шамца, Брчког, Биjељине, Зворника, Власенице, Рогатице и Вишеграда. Јевреjи из ових краjева поубиjани су на наjмонструозниjи начин.
„Свако намjенско поређење, а посебно малициозно-манипулативна импутирања, политикантско-пропагандног карактера само су релативизациjа холокауста и дрско непоштивање његових жртава“, рекао jе Николић, коментаришући у посљедње вриjеме све чешће умањивање броjа жртава холокуста или његово потпуно негирање.
Према Николићевим риjечима, текућа 2012. година представљаће прекретницу у односу Републике Српске према сjећању на холокауст.
„Како jе то наjавио шеф Представништва Републике Српске у Израелу Арие Ливне, почиње реализациjа договора о сарадњи установе `Јад Вашем` и релевантних институциjа Републике Српске, првенствено Министарства просвjете и културе“, истакао jе Николић.
Он jе подсjетио да jе током прошлоседмичног приjема за предсjедника Републике Српске Милорада Додика код предсjедаваjућег Мемориjалног центра „Јад Вашем“ Авнера Шалева иницирана конкретизациjа сарадње у том правцу.
„У координациjи са директором Европског одjељења Међународне школе изучавања холокауста при `Јад Вашему` Реjчел Бад Каплан, у марту ће у Бањалуку стићи стучњаци ове установе за припремни рад са екипом из Републике Српске педагошког профила. Ове активности биће усмjерене на припрему доласка десеторо полазника Међународне школе `Јад Вашема` у jулу ове године“, прецизирао jе Николић
Ово ће бити први пут да ће на семинару учествовати просвjетни радници из Српске, у контексту припрема за увођење образовања о холокаусту у наставни програм формалног образовња у Републици Српскоj. „Јад Вашем“ jе обезбиjедио средства за учеснике из Српске.
„Тиме се народ у Српскоj прикључуjе напредним народима свиjета, пружаjући своj допринос европским и општељудским стандардима“, закључио jе Николић
Он каже да jе додатни вид сарадње савjетодавна улога и професионално повезивање посредством „Јад Вашема“ у вези са уређењем Спомен-подручjа „Доња Градина“, наjвећег стратишта у систему логора смрти у Јасеновцу.
„Имаjући у виду да jе jерусалимски `Јад Вашем` у свиjету водећа комеморативна установа, те реномирани центар изучавања геноцида над jевреjским народом током Другог свjетског рата, не може се замислити квалитетниjа и компетентниjа сарадња у том смислу“, констатовао jе Николић.
Међународни дан сjећања на жртве холокауста установљен jе резолуциjом Генералне скупштине Уjедињених нациjа 2005. године. На таj дан jе 1945. године ослобођен „Аушвиц“, наjзлогласниjи логор смрти у Другом свjетском рату.