fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Тамни облаци“ се надвијају над Балканом?

Београд — Дестабилизација Балкана је очигледан процес, а регион је изложен разним врстама мирнодопске агресије.

Thinkstock
Thinkstock

Циљ тога је да би се у Републици Српској и Македонији, а, на крају, могуће и у Србији довели на власт они који су по вољи Запада, закључено је на конференцији „Паљење Балкана од Македоније до Републике Српске“.

Због ситуације у БиХ данас су у Београду с премијером Александром Вучићем разговарали члан Председништва БиХ Младен Иванић и председник РС Милорад Додик, који је на конференцији рекао да РС никада није била лишена опасности да нестане и да је данас то очигледно.

Ту забринутост је, како је навео, пренео и премијеру Србије Александру Вучићу на ранијем данашњем састанку.

Рекао је да је Вучићу пренео и да РС од Србије очекује да стане уз њу у свим околностима, те да он има поверења и у њега, у председника Томислава Николића и у Србију да ће то тако и бити.

Председник Центра за развој међународне сарадње, организатора конференције, Стевица Деђански сматра да је регион данас изложен разним врстама мирнодопске агресије да би се у РС, Македонији и на крају могуће у Србији довели на власт они који су по вољи Запада и који ће беспоговорно слушати и радити оно што Запад тражи од њих.

Методе којима то спроводе, према његовим речима, јесу „црна пропаганда и немири које покушавају да изазову“.

Деђански је, међутим, указао да је у Црној Гори обрнута ситуација – да исти центри моћи подржавају тамошњу власт, што је, према њему, доказ да на Балкану влада ситуација да што већу подршку народа неко има – има мању подршку Запада.

Главни уредник портала „Видовдан“ Бранко Радун каже да је дестабилизација Балкана очигледан процес и да се „тамни облаци надвијају над Балканом“.

„Не знам колико су тога свесне политичке елите и медији, али велику су ризици од сукоба, много већи од оних које имамо тренутно“, рекао је Радун.

Према његовом мишљењу, евентуална победа Хилари Клинтон на председничким изборима у САД, уз чињеницу да имамо ХДЗ у Загребу, а Изетбеговића у Сарајеву, представљала би повратак у деведесете.

Наводи и да су „усташизација Хрватске, албанизација Македоније, бошњакизација БиХ, дукјланизација Црне Горе дугорочни процеси“, који сада на неки начин ескалирају и доводе до нових тензија не само у тим државама, већ и у међусобним односима у региону.

Уз напомену да се дешава озбиљна дестабилизација на геополитичком и унутрашњем плану појединих држава у региону, Радун каже да Србија треба да подржи демократизацију Црне Горе и да да максималну подршку РС, јер се она налази пред максималним искушењима, као и Македонији ако затражи помоћ.

Стручњак за кризне ситуације из БиХ Џевад Галијашевић истиче да „БиХ живи најгори пеиод после Дејтона“ и да се један стабилан развој претворио у постдејтонски хаос.

Он као кључни моменат деструкције види „Изетбеговићево наслеђе“.

„Он својом политиком оживљава то наслеђе на најгори начин. У протеклих 18 година имали сте први терористички напад на РС, убиство два војника у Сарајеву, покушај линчовања Вучића и потпуни немар на истрази тог догађаја, компликовање те ситуације су радили партнери Изетбеговића. Изетбеговић је објавио рат РС, а једини институционални одговор су давале институције РС“, рекао је Галијашевић.

Аналитичар Драгомир Ањелковић навео је да они који данас покушавају да сруше Додика исто раде и са Николом Груевским у Македонији, а да ће сутра покушати са Вучићем, јер им требају слаби пофлиичари, који нису у стању да победе на изборима и да сами формирају владу.

Извор: Б92

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: