Изгледа да је у Републици Србији сазрело време да се сагледају све последице рата 1991. – 1999. године, те да се и за подручје источне Билогоре покрену судски поступци због ратних злочина, малтретирања и других повреда међународног ратног права и људских права, а које су починиле хрватске власти и појединци.
У оквиру Завичајног удружења „Билогора“ до сада је направљен, надамо се коначан, попис 26 страдалих војника и 52 цивила који су изгубили живот у периоду од 1991. – 1997. године. Овај попис је у великој мери непотпун и често не садржи много личне податке и поближе детаље о околностима страдања и извршиоцима злочина. Истовремено, попис не садржи ни један податак о лицима која су пребијана, мучена или намерно рањавана, те преживела тортуре (попут, примера ради, Миленка Басташића из Великог Грђевца или Невенке Жујић из Великих Зденаца), а све је то део свеобухватних догађања која се по дефиницији сврставају под ратни злочин.
Молимо вас због тога, због предака и потомака, због културе памћења и свеопште правде којој морамо бар тежити ако је и не можемо у пуној мери постићи, да са информацијама којима располажете помогнете у истраживању злочина над нашим сународницима почињених у последњем циклусу зла које нас је погодило, те да о овом апелу обавестите и наше друге сународнике.
За све што мислите да би у ту сврху могло бити корисно, права адреса су наведени контакт подаци:
Заменик тужиоца за ратне злочине ‐ лице задужено за обавештавање јавности у Тужилаштву за ратне злочине ‐ портпарол јавног тужилаштва:
Василије Сератлић: Тел. 011/3082‐650 ;Моб. 064/854‐9969 ; e‐mail: kabinet@tuzilastvorz.org.rs
Срдачан поздрав!
За Завичајно удружење „Билогора“:
/Ранко Раделић, ген. секретар/ /Синиша Радојчић, предсј., в.р./