BIJELjINA, 14. MAJA /SRNA/ – Istina je jedna, ali pravde još nema za žrtve stravičnog muslimanskog zločina u Tuzli gdje su 15. maja 1992. godine ubijeni i spaljeni srpski mladići u tadašnjoj JNA, koja se po dogovoru mirno povlačila iz grada, rekao je danas preživjeli učesnik tuzlanske kolone Radojica Ilić.
„Porodice ubijenih, obogaljeni, ali preživjeli iz `Tuzlanske kolone` neće stati dok se zločinci ne pronađu i ne kazne“, poručio je Ilić na konferenciji za novinare gradske Boračke organizacije u Bijeljini.
Ilić je u dogovorenom povlačenju JNA iz Tuzle ranjen sa pet metaka, živi u Bijeljini kao invalid i živjeće, kaže, dok zločince ne stigne pravda.
Svjedočio je, kaže Ilić, o svom stradanju četiri puta u sudskom procesu protiv Ilije Jurišića, ništa nije zaboravio, ništa neće prećutati, nikada neće odustati, goniće ubice dok je živ i dok su oni živi.
Radovan Krstić iz Gračanice bio je redovan vojnik na odsluženju vojnog roka u JNA u Tuzli.
„Bilo je strašno. Pucali su na nas sa svih strana, bili smo izigrani, prevareni. Ranjen sam sa pet metaka u ruke, noge, u vrat, ali sam uspio da se sa saborcem Radovanom Stevanovićem, vozačem koji je i sam bio ranjen, dovučem do kanala gdje smo se srušili pored puta“, svjedoči Krstić.
Sa prostrelnim ranama na tijelu, dvojica ranjenika održavali su jedan drugog u životu, kada se pored njih zaustavio kamion iz koga je izašlo 15 muslimanskih vojnika.
Krstić je novinarima opisao kako je muslimanski vojnik Izet Smajić izvadio pištolj i pucao ranjenom srpskom vojniku u usta, ovaj šesti metak u njegovom tijelu izašao je na zatiljku.
Ostao je živ da svjedoči, suočio se sa dželatom na sudu u Tuzli, ali ubica je oslobođen, kažu, u nedostatku dokaza.
Dokaz nisu 54 ubijena i identifikovana čovjeka, dokaz nisu spaljena ljudska tijela sagorila na tuzlanskom asfaltu, dokaz nisu ni preživjeli zločina.
Krstić kaže da ga ni pucanj u usta neće sprečiti da svjedoči istinu dok ona ne postane pravda za sve žrtve, i da optužuje dok ubice ne budu osuđene za svoje krvave ruke.
„Ma koliko prikrivali dželate i ućutkivali žrtve, zločin u `Tuzlanskoj koloni` ne treba i neće proći nekažnjen. Dok smo živi teraćemo se“, poručio je Krstić.
Prema dosadašnjim saznanjima, u ovom zločinu nestalo je 96 ljudi, od oko 800 pripadnika JNA koji su se nalazili u vojnoj koloni koja se povlačila ka Srbiji.
Identifikovane su i sahranjene 54 žrtve zločina, 26 tijela u zajedničkoj Spomen-kosturnici na gradskom groblju Pučile u Bijeljini, ostali na mjesnim grobljima u Republici Srpskoj i Srbiji.
U Spomen-kosturnici su i tijela 10 neidentifikovanih mladića, a za ostalim nastradalim još se traga.
Na obilježavanje 22 godine od stradanja pripadnika JNA u Tuzli iz Bijeljine će sutra organizovano krenuti članovi porodica ubijenih, preživjeli zločina i građani koji će mjestu stradanja odati počast žrtvama.
Polazak iz Bijeljine planiran je u 8.30 časova, a mirna šetnja sa upaljenim svijećama i cvijećem, uz kratak vjerski pomen na mjestu stradanja u Tuzli, predviđena je od 10.00 do 10.30 časova.
Po povratku iz Federacije BiH u Republiku Srpsku, na gradskom groblju Pučile u Bijeljini u podne će biti služen parastos žrtvama i položeni vijenci na Spomen-kosturnicu.
Obraćanje zvaničnika najavljeno je za 12.45 časova