Саборна црква у Сараjеву
Повратак православних вjерника на приjератна огњишта у Федерациjи БиХ (ФБиХ) скоро jе занемарив и износи свега jедан одсто од броjа предратног православног становништа на том простору, наводи се у извjештаjу Епархиjског управног одбора Епархиjе дабробосанске о њеном раду и финансиjском пословању у 2014. години.
У извjештаjу коjи jе достављен Патриjаршиjском управном одбору и Светом архиjереjском сабору Српске православне цркве (СПЦ) упозорава се да православни вjерници коjи сада живе у ФБиХ претежно продаjу своjе станове, куће и имања и селе се на териториjу Републике Српске и Србиjе.
Готово у свих 18 црквених општина Епархиjе дабробосанске на подручjу ФБиХ остало jе мало српског православног народа, али им jе СПЦ обезбиjедила свештенике коjи их обилазе и омогућаваjу испољавање вjерских потреба.
У извjештаjу се истиче да jе посебно забрињаваjуће да у парохиjама на териториjи ФБиХ има мали броj крштења, вjенчања готово да и нема, а броj умрлих и опоjаних и даље jе несразмjерно велики у односу на броj вjерника.
Ови подаци говоре да на том простору претежно живи старачка популациjа без редовних материjалних примања коjа ниjе у стању да издржава свештеника.
„Обезбеђуjемо средства за плате свештеника jер jе то jедини начин да би они могли опстати на тим просторима“, наглашава се у извjештаjу коjи jе потписао Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Григориjе у своjству замjеника Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског Николаjа.
Основни извори прихода Епархиjе дабробосанске у прошлоj години били су провизиjе од продаjе свиjећа, календара, штампе, кандила, брикета, епархиjског разреза и остале робе, jер Епархиjа дабробосанска нема никаквих обртних средстава да би могла набављати и плаћати робу.
У извjештаjу се наводи да се на простору ФБиХ, нажалост, често дешаваjу провале у православне храмове и скрнављења и рушења гробаља и надгробних споменика.
Прошле године jе на подручjу Епархиjе било 1.230 крштења, 460 вjенчања и 1.882 опиjела.
Одобрен jе 21 помен самоубицама и дозвољено 25 вjенчања за вриjеме поста и у Црквом забрањено вриjеме.
Православну вjеронауку у основним школама на подручjу Епархиjе дабробосанске похађа око 8.500 ученика, а часове држи 27 вjероучитеља.
Укупна средња оцjена на краjу школске 2013/14. и првог полугодишта 2014/15. била jе 4,60.
Извођење наставе jе на задовољаваjућем нивоу, с тим што проблем представља недостатак кабинета за вjеронауку у неким школама.
То се одражава на извођење наставе у домену употребе техничких средстава, као нпр. компjутера, проjектора итд, односно аудиовизуелног и илустративног метода коjи би свакако помогао да дjеца што лакше усвоjе градиво.
У извjештаjу се подсjећа да jе прошле године Епархиjу два пута посjетио Његова светост патриjарх српски Иринеj – први пут 28. jуна (на Видовдан) када jе обавио велико освећење храма Светог великомученика и кнеза Лазара у Андрићграду – Вишеграду, а други пут 21. децембра (на Дjетињце) када jе у храму Светога пророка Илиjе на Сокоцу митрополиту Николаjу додиjелио орден Светог краља Милутина.
У Епархиjи постоjе четири намjесништва – сараjевско, горашко-вишеградско, србињско и травничко-зеничко са 21 црквеном општином и три парохиjска повjеренства са око 25.000 активних православних домова.
Везане виjести:
Високо: Графити увредљивог садржаjа на православноj цркви …
освештана спомен-капела за жртве усташа у … – Jadovno 1941.