fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

„Швајцарац Крис“ проговорио о страним плаћеницима

Документарни филм „Шваjцарац Крис“ /Cris the Swiss/, који говори о убиству швајцарског новинара Кристијана Виртенберга 1992. године у Осијеку, изазива гњев „бранитељских“ удружења Хрватске, јер рат означава као грађански, а „хероје“ описује као злочинце.

Документарни филм „Швајцарац Крис“Фото: илустрација

Виртенберг је убијен у близини Осијека 6. јануара 1992. године ударцима тупим предметом, гушењем конопцем и дављењем. За ово убиство је, по обичају, оптужена српска страна.

Међутим, документарац као налогодавца убиства означава страног плаћеника Едуарда Флореса Чика, који се борио у хрватским снагама и који у Хрватској има статус хероја.

Филм је дјелимично финансирала Хрватска, али ово остварење неће бити приказивано у редовној дистрибуцији у тој земљи јер сви страхују да би то могло да изазове негодовање „бранитељских“ удружења и хрватске деснице.

Дугометражни анимирано-документарни филм „Швајцарац Крис“, међутим, биће приказан у Швајцарској већ током овог мјесеца.

Аутор филма Ања Кофмел, која је у сродству са убијеним Виртенбергом, оптужује плаћеника Фолренса Чика, који је био сарадник Бранимира Главаша, ратног господара Осијека.

Документарац је приказан на мањим фестивалима у Мотовуну и Опатији, али је након пројекције на загребачком „Анимафесту“, када је изван конкуренције приказан у биоскопу „Tушканац“, изазвао гњев појединих удружења ветерана, која су одмах затражила забрану приказивања.

У филму се страни војници у тадашњим хрватским снагама отворено називају плаћеницима.

Званично, Едуардо Роза Флорес, који је 2009. године убијен у Боливији, гдје је био међу завјереницима који су намјеравали да убију тамошњег предсједника Ева Моралеса, у Хрватској је јунак који је због „заслуга“ добио држављанство, али он и многи страни борци били су у ствари „пси рата“.

Хрватски медији подсјећају да је након убиства Виртенберга убијен и новинар који је дошао да истражује његову смрт.

Виртенбергов дневник пронађен је без задњих страница, а лаптоп никада није враћен породици.

Због тих сумњи, његов блиски пријатељ британски фото-репортер Пол Џенкис, који је радио за лондонски „Индепендент“, одмах је дошао у Осијек да открије истину.

Међутим, четири дана касније и он је убијен.

Службено објашњење било је да га је „погодио снајперски метак са српских положаја“.

Филм „Швајцарц Крис“ припаднике страног батаљона у хрватским снага означава као плаћенике, који се нису бавили диверзантским акцијама, већ су били пропаганда како би свијету било показано да Загреб има широку међународну подршку.

Извор: Срна

Везане вијести:

Ево који су хрватски министри позивали народ да коље Србе!

 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: