Manastir Jasenovac
U organizaciji Eparhije pakračko-slavonske Srpske pravoslavne crkve (SPC), u manastiru Jasenovac sutra će biti održana sjednica Odbora za Jasenovac.
Početak sjednice Odbora za Jasenovac planiran je za 14.00 časova, saopšteno je iz Spomen-područja Donja Gradina.
Ove godine Njegova svetost patrijarh srpski Irinej i SPC prihvatili su pokroviteljstva nad organizacijom obilježavanja 70 godina od proboja jasenovačkih logoraša.
Tim povodom Eparhija pakračko-slavonska organizovala je program obilježavanja, a centralni događaj bio je 22. aprila kada su patrijarh Irinej i 20 arhijereja, u prisustvu više hiljada ljudi, služili liturgiju u manastiru Jasenovac.
Drugi dio obilježavanja sedamdesetogodišnjice proboja jasenovačkih logoraša počinje sutra sjednicom Odbora za Jasenovac.
Na sam dan Svetih mučenika Jasenovačkih, u nedjelju, 13. septembra, u manastiru Jasenovac biće služena Sveta arhijerejska liturgija, koju bi trebalo da služi Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije uz sasluženje vladika umirovljenog hercegovačko-zahumskog Atanasija, bačkog Irineja i slavonskog Jovana.
U Spomen-području Donja Gradina 13. i 14. septembra biće održana Međunarodna konferencija na kojoj će, osim srpskih teologa i filozofa, učestvovati i stručnjaci iz inostranstva.
Otvaranje konferencije predviđeno je u nedjelju u 14.00 časova, a Konferencija će biti podijeljena na četiri sesije.
Učesnici su Kiril Feferman, predstavnik ruskog Holokaust centra iz Moskve, arhimandrit Husig Mardirosijan, rukovodilac Odjeljenja za međureligijske odnose ispred Jermenske crkve i odličan poznavalac genocida nad Jermenima u Prvom svjetskom ratu, jerej Aleksej Nagorni i Tomazo Delera, univerzitetski profesor iz Italije, stručnjak u oblasti političke filozofije, savremene jevrejske i italijanske istorije.
Učesnici konferencije su i profesori Žarko Vidović, Predrag Ristić i Oleg Soldat.
Vezane vijesti:
Povodom praznika Svetih mučenika Jasenovačkih 13. septembra
Predstavljena knjiga „Zaboravljeni“ o jasenovačkim logorašima
Borba protiv „velikosrpskog mita“, ili šta danas Hrvatima znači Jasenovac