fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас поносних 25 година 2. батаљона 22. Пјешадијске бригаде ВРС

Двадесетпет година од формирања Другог батаљона 22. Пјешадијске бригаде Војске Републике Српске /ВРС/ биће обиљежено данас служењем парастоса, прислуживањем свијећа и полагањем вијенаца на спомен-обиљежја погинулим борцима у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату у Котор Варошу, Масловарама и Сердарима, као и на мјесту страдања 14 српских бораца у Вигошти.

Архијерејски намјесник которварошки Миленко Нарић и парох врбањачки Мирко Батар служиће у Цркви Светог Пророка Илије у Врбањцима парастос за 99 бораца Другог батаљона који су за Републику Српску положили највећу жртву – свој живот.

Борци и ратни команданти Другог батаљона окупиће се у Масловарама, гдје ће бити организовано постројавање и дружење.

Ратни командант Другог батаљона 22. Пјешадијске бригаде ВРС Слободан Жупљанин истакао је да је прије четврт вијека створен снажан и јединствен батаљон, који је издржао бројне нападе и у тешким годинама рата одбранио Кнежево и Котор Варош и дао огроман допринос стварању Републике Српске.

„Професионалним односом према задацима, који су често били ризични, показали смо да имамо батаљон достојан поштивања и дивљења. Обавеза свих нас је да пренесемо истину о отаџбинском рату на млађе нараштаје и будућа покољења“, рекао је Жупљанин.

Командант Другог батаљона Александар Саша Петровић позвао је све припаднике да сутра дођу на дружење у Масловарама, гдје ће бити организовано и постројавање бораца.

„Сутра ћемо евоцирати успомене на ратне дане, одати пошту погинулим саборцима. Плод наше заједничке борбе је оно што ми данас називамо Република Српска. Дух јединства који је красио наш батаљон у свим недаћама кроз историју мора бити настављен, и то не само у христољубивој српској војсци, већ и у свим сегментима народног живота“, нагласио је Петровић.

Он је подсјетио да је Други батаљон два пута проглашаван за најбољи батаљон 1. Крајишког корпуса ВРС.

Највећи допринос Други батаљон је дао у очувању Републике Српске на платоу планине Влашић, на којем је боравио највећи дио рата.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: