У сребреничком селу Крњићи данас ће бити служен парастос за 24 српских цивила и војника које су припадници муслиманских снага из Сребренице убиле 5. јула 1992. године.
Парастос ће бити служен у 11.00 часова Цркви Светог Пророка Илије у Крњићима.
Чланови породица настрадалих и делегације општине, Борачке организације и Организације породица заробљених и погинулух бораца и несталих цивила из Сребренице положиће цвијеће уз споменик који су мјештани, уз помоћ Борачке организације и Владе Републике Српске, подигли својим настрадалим сродницима и комшијама у порти овдашње цркве.
Тиме ће бити одата дужна почаст настрадалима и обиљежено 25 година од свирепог убиства невиних становника овог српског селa.
Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице Бранислав Васиљевић рекао је Срни да ће учесници сутрашњег скупа поново подсјетити јавност, те Тужилаштво и Суд БиХ на српска страдања у и око Сребренице и на злочине које су починиле муслиманске снаге над Србима.
„Срамотно је да за толике масовне злочине ни након 25 година нико није одговарао, нити се води судски процес против неког починиоца, ако се изузме лицемјерни процес против команданта муслиманских снага из Сребренице Насера Орића коме се суди за три од око 3.000 убијених Срба у средњем Подрињу, од којих је више од 1.000 цивила“, нагласио је Васиљевић.
Он је подсјетио да су муслиманске снаге из Сребренице, настављајући етничко чишћење и уништавање свега што је српско, упале 5. јула 1992. године у мирно српско село Крњиће, гдје су поубијале све становнике које су стигли. Већином су то били старији цивили.
„Осим одавања дужне поште настрадалим, ово је прилика да се подсјетимо на српска страдања и да не дозволимо да се жртве и та страдања забораве и понове као што се понавља српском народу кроз историју“, рекао је Васиљевић.
Тог кобног 5. јула џелати су убили и старог непокретног сеоског учитеља у пензији Васу Парачу, чије је тијело спаљено на ватри коју су у кући наложили његови бивши ученици.
Неке од жртава пронађене су тек 15 и више дана након убистава.
Преживјели мјештани Крњића причају да је тог трагичног дана, осим у кући спаљеног учитеља Васе, убијен директор школе Раде Тримановић, старица Сока Вујић, а свештеник Слободан Лазаревић је убијен у тренутку док је служио опело.
Као и у осталим српским селима око Сребренице, у муслиманском нападу опљачкана је сва покретна имовина, а попаљена и уништена непокретна имовина.
Почевши етничко чишћење српског становништва са простора око Сребренице и Братунца у априлу 1992. године, прије Крњића, муслиманске формације су током маја и јуна тe године извршиле етничко чишћење и уништиле српска села Гниону, Гостиљ, Студенац, Виогор, Ковачице, Осредак, Чумавиће, Ораховице, Пећишта, Бојну, Карно, више села на простору Осата, те Ратковиће, Брежане и још десетак заселака, убијајући српско становништво које се није успјело склонити и побјећи.
Извор: СРНА
Везане вијести:
И Залазје и Загони вапе за истином… | Јадовно 1941.