fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас обиљежавање празника Светих новомученика пребиловачких

У Храму Христовог Васкрсења у Пребиловцима данас ће бити служена света архијерејска литургија поводом празника Светих новомученика пребиловачких и доњохерцеговачких.

Храм Васкрсења Христовог у Пребиловцима
Храм Васкрсења Христовог у Пребиловцима

Света архијерејска литургија почиње у 9.00 часова.

Српска православна црква канонизовала је мученике пребиловачке, те је 6. август посвећен Светим пребиловачким новомученицима.

Његова светост патријарх српски Иринеј освештао је 8. августа 2015. године Храм Васкрсења Христовог који је саграђен у знак сјећања на 4.000 Срба из доње Херцеговине страдалих од усташа у Другом свјетском рату и бачених у јаме, чије су кости миниране 1992. године у Спомен-костурници која се налазила на мјесту данашњег Храма.

По повратку Срба у Пребиловце, након 2000. године, остаци костију пребиловачких новомученика су сакупљени.

Кости су прикупљене у седам ковчега и 2015. сахрањене у крипти Храма Васкрсења Христовог који је урађен по узору на Цркву Христовог гроба у Јерусалиму, која је симбол Васкрсења и симбол живота.

У Пребиловцима је у првим данима августа 1941. од укупно хиљаду становника убијено 850, од којих 600 жена и дјеце. Они су, према свједочењима усташа којима је 1957. године суђено за овај злочин, живи гурнути у јаму Голубинка код села Шурманци, надомак Међугорја.

Ово мјесто спаљено је и у јуну 1992. године, када су током офанзиве „Чагаљ“ припадници ХОС-а и ХВО-а, под командом генерала Јанка Бобетка упале у село.

Храм у Пребиловцима саграђен је уз добру вољу, разумијевање и помоћ предсједника Српске Милорада Додика и захваљујући донацијама Срба у дијаспори.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Пођимо у Пребиловце јер Крајишници не заборављају!

ИМА НАДЕ – ХЕРЦЕГОВЦИ НЕ ОДУСТАЈУ: Појединци помажу организацију поклоничког пута за Пребиловце

Документ о масовном покољу Срба на подручју Чапљине

Злочин у Пребиловцима је један од најсрамнијих догађаја у људској историји, али пошто су жртве Срби све се брзо заборавило

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

  1. Šta reći,osim izvući pouku,da svake godine se o tome piše i govori.da istoričari stalno govore o tome.To se ne sme preskakati ni jedne godine.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: