У Београду ће сутра бити обиљежен Дан сјећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом свјетском рату.
Државну церемонију код Споменика жртвама геноцида у Другом свјетском рату, који се налази у оквиру комплекса некадашњег нацистичког логора смрти Старо сајмиште на Новом Београду, предводиће министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Ђорђевић.
Церемонији ће присуствовати и преживјели заточеници логора смрти, чланови породица пострадалих, представници Савеза јеврејских општина Србије, представници Савјета ромске националне мањине, дипломатског кора, удружења и грађани, саопштено је из Владе Србије.
Дан сјећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом свјетском рату у Србији, посвећен је сјећању на Србе, Јевреје и Роме страдале у масовним и нечовјечним усмрћивањима.
Обиљежавање се организује у спомен на 22. април 1945. године када је дошло до пробоја групе заточеника усташког логора смрти у Јасеновцу-Доња Градина у такозваној Независној Држави Хрватској.
Систем концентрационих логора Јасеновац представља једно од највећих стратишта у Другом свјетском рату.
У периоду између 1941. и 1945. године у том логору убијено је стотине хиљада цивила, највећим дијелом Срба, као и Јевреја и Рома, укључујући и десетине хиљада дјеце /логор у Јастребарском/.
Осим логора смрти у Јасеновцу-Доња Градина, систем концентрационих логора обухватао је више локалитета на територији данашње Хрватске и БиХ.
На основу првих ексхумација које је урадила државна комисија Федеративне Народне Републике Југославије, а које је потврдио центар „Симон Визентал“, закључено је да је у јасеновачким логорима нестало 500.000 Срба, 80.000 Рома, 32.000 Јевреја и неколико десетина хиљада антифашиста различитих националности.
Најзлогласнији нацистички логор на територији окупиране Србије био је концентрациони логор на Старом сајмишту у Београду, чији су заточеници, углавном Срби, Јевреји и Роми, масовно убијани од 1941. до 1944. године.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Драган Поповић: Старо сајмиште је симбол свеопштег страдања …