fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

СУТРА ОБИЉЕЖАВАЊЕ 23 ГОДИНЕ ОД ПРВОГ РАТНОГ ЗЛОЧИНА У БиХ

U_brodskom_naselju_Sijekovac_sutra_ce_biti_obiljezeno_23._godine_od_zlocina_nad_Srbima.-3adb2ba9У Сиjековцу код Брода сутра ће бити обиљежене 23 године од ратног злочина над српским цивилима коjи су починиле регуларне оружане снаге из Хрватске, уз помоћ паравоjних бошњачко-хрватских jединица из БиХ.

У првом ратном злочину почињеном на териториjи БиХ за сат времена убиjено jе девет особа, међу коjима наjвише чланова породица Милошевић и Зечевић, гдjе су убиjени очеви са два, односно три сина.

У Сиjековцу jе током 1992. године убиjено 46 лица, углавном жене, дjеца и старци, од коjих jе наjмлађа жртва био Драго Милошевић (17), а наjстариjа Васо Зечевић (77). Запаљено jе 15 кућа, као и црква Свете великомученице Огњене Мариjе.

Помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао jе данас на конференциjи за новинаре уз Бањалуци да су ова убиства била сигнал свим Србима у БиХ каква их судбина чека уколико не буду спремни да бране своjа огњишта.

Милуновић jе додао да о условима у коjима су у то вриjеме живjели Срби на том подручjу свjедочи документ, односно потврда коjу jе потписао командант позадине 101. бригаде Хрватског виjећа одбране Ахмет Чаушевић.

У документу, коjи jе прочитао Милуновић, потврђуjе се право интервентног вода из Загреба да може да изврши привођење жена „у корист мушког пола“, док jе у случаjу опирања дозвољена употреба силе.

Он jе нагласио да институциjе Републике Српске неће одустати тога да одговорни за оваj злочин буду процесуирани.

Обиљежавање 23 године од страдања српских цивила у Сиjековцу организуjе Одбор Владе Републике Српске за његовање традициjе ослободилачких ратова.

Предсjедник Пододбора за обиљежавање значаjних историjских догађаjа Велимир Дуњић рекао jе да ће сутра у Сиjековцу у 9.00 часова бити служена Света архиjереjска литургиjа у цркви Свете великомученице Огњене Мариjе, а у 10.30 часова парастос погинулим српским цивилима.

За 11.00 часова предвиђено jе полагање виjенаца на спомен плочу, а десет минута касниjе и обраћање званичника, док jе за 11.30 часова предвиђен духовни програм.

Доказни материjал о овим злочинима предат jе 22. маjа 2002. године хашким истражиоцима, док jе Хашки трибунал оваj предмет 2006. године уступио Тужилаштву БиХ.

Иво Јосиповић био jе први хрватски предсjедник, коjи jе након рата посjетио Републику Српску и поклонио се српским жртвама у Сиjековцу.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

Масакр у селу Сиjековцу – Jadovno 1941.

Сиjековац: Злочин без казне – Jadovno 1941.

обиљежавање 23 године од страдања срба у сиjековцу 26. марта

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ СТРАДАЊА СРБА У СИЈЕКОВЦУ …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: