fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас обиљежавање 13 година од мартовског погрома

У Косовској Митровици и Грачаници данас ће бити обиљежено 13 година од мартовског погрома над Србима, када је током дводневне трагедије и насиља над српским народом у јужној српској покрајини убијено осам Срба, неколико стотина је повријеђено, а протјерано више од 4.000.

Грачаница Фото: СРНА
Грачаница Фото: СРНА

Полагање вијенаца у Косовској Митровици на спомен-плоче Боривоја Спасојевића и Јана Tучева, првих жртава мартовског погрома Албанаца над Србима, планирано је за сутра у 12.00 часова.

Планирано је да вијенце испред „Споменика истине“ у Косовској Митровици, у близини главног ибарског моста, положе предсједник Привременог вијећа Косовске Митровице Александар Спирић и чланови породица настрадалих.

У великој сали Дома културе у Грачаници ће у 12.00 часова, у организацији локалног Удружења родбине несталих и киднапованих Срба, бити одржана академија посвећена 17. марту 2004. године под називом „Да се не заборави“.

Из Удружења је саопштено да ће академији присуствовати представници Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију, општинских власти и генерални секретар Министарства спољних послова Вељко Одаловић.

Планирано је да вијенце испред Споменика косовским јунацима у центру Грачанице положе представници општинских власти, Удружења родбине несталих и киднапованих и Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију.

Данас се навршило 13 година од мартовског погрома над Србима, српским светињама и српском имовином на Косову и Метохији.

Највећи етнички мотивисани сукоби на Косову и Метохији од доласка међународних снага избили су 17. марта 2004. године, након што је полиција Унмика пронашла тијела двојице албанских дјечака у ријеци Ибар у селу Чабар код Зубиног Потока, на сјеверу Косова.

Албанци су за њихову смрт оптужили Србе и кренули у одмазду. Прве жртве били су Боривоје Спасојевић /53/ и Јана Тучев /36/ из сјеверног дијела Косовске Митровице, које је убио снајпериста из албанског дијела града.

У нередима који су услиједили у наредна два дана, шест градова и десет села је етнички очишћено, уништено је или оштећено 800 кућа, 35 православних цркава и манастира, међу којима 18 споменика културе.

До темеља су срушени манастир Девич код Србице и конаци манастира Светих Архангела код Призрена. У Призрену су изгорјеле и цркве Богородице Љевишке из 14. вијека и Светог Ђорђа из 16. вијека на чијем је своду исписана пријетећа порука „Смрт Србима“.

Извор: СРНА

Везане вијести:

УН и ЕУ нису казниле злочине над Србима, нити заштитиле српску имовину

Марек Обртел: Стидим се погрома над Србима, сагорео сам на …

Дан када је Косово горело | Јадовно 1941.

Тринаест година од мартовског погрома | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: