fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

SUTRA OBILjEŽAVANjA DANA SJEĆANjA NA ŽRTVE USTAŠKOG LOGORA ZA DJECU

https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/stratista/caprag_sisak/sisak-2012-parastos-komemoracija-001.JPG

SISAK, 3. OKTOBRA /SRNA/ – Na Dječijem groblju u Sisku sutra će biti obilježen Dan sjećanja na žrtve ustaškog logora za djecu, koji je u ovom gradu bio u funkciji od avgusta 1942. do januara 1943. godine, a parastos će služiti Njegovo preosveštenstvo episkop slavonski Jovan.

Na spomeniku na Dječjem groblju navedeno je da je na tom mjestu sahranjeno oko 2.000 djece. Međutim, nije moguće sa sigurnošću utvrditi tačan broj umrlih jer je izostalo sistematsko istraživanje nakon završetka Drugog svjetskog rata, saopšteno je iz Srpskog nacionalnog vijeća /SNV/.

Iz SNV-a navode da će se nakon parastosa okupljenima obratiti predsjednik Vijeća Milorad Pupovac, predsjednik Gradskog udruženja logoraša i njihovih potomaka iz Banjaluke Dobrila Kukolj, te nagrađivani producent i počasni predsjednik Festivala jevrejskog filma Branko Lustig.

Predviđeno je da u sklopu umjetničkog dijela programa nastupe Svetlana Spajić i violinistkinja Saša Podrić.

Na području dječjeg groblja tradicionalno će biti položene bijele ruže. Obilježavanje Dana sjećanja zakazano je za 11.30 časova.

Ustaško-njemački logor u Sisku osnovan je 3. augusta 1942. nakon završenih akcija na Kozari i Šamarici. U svom sastavu imao je i poseban logor čiji je zvanični naziv bio „Prihvatilište za djecu izbjeglica“.

Dječiji logor u Sisku, najveći te vrste u NDH, bio je pod pokroviteljstvom Ženske loze ustaškog pokreta i Ustaške nadzorne službe. Neposredno upravljanje „dječijim prihvatilištem“ bilo je u rukama ustaše i ljekara Antuna Najžera.

Logor je bio lociran u nekoliko objekata u gradu – zgradi bivšeg Jugoslovenskog sokola, tzv. Sokolani, dvorani ženskog samostana sestara Svetog Vinka, magacinu Solane „Rajs“, zgradi „Guči“, osnovnoj školi u Novom Sisku i tzv. „Karanteni“, odnosno jednoj od šest baraka sabirnog logora.

Svi ti objekti bili su krajnje nepripremljeni za stanovanje i život djece. U zgradi „Sokola“ nije bilo ni vrata, u dvorani „Rajsa“ takođe je vladao propuh, jer je bila podešena za sušenje soli.

Djeca, pa i ona najmanja, sa samo nekoliko mjeseci, morala su da leže na podu sa tankim slojem slame, bez odjeće i pokrivača.

Tradiciju obilježavanja Dana sjećanja prije nekoliko godina obnovili su Srpsko narodno vijeće i Vijeće srpske nacionalne manjine grada Siska.

Riječ je o događaju u čijoj organizaciji su sve do posljednjeg rata učestvovale obrazovne institucije. Svake prve subote u oktobru, školarci s područja Siska i okoline organizovano su na mjestu događaja učili o strahotama ustaškog režima, podsjećaju iz SNV-a.

Izvor:https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

Vezane vijesti:

Zašto i od koga su djeca sa Kozare dovedena u poziciju da ih neko spasava i usvaja?

SLUŽEN PARASTOS SRPSKOJ DJECI UBIJENOJ U SISAČKIM LOGORIMA

Dječji logor u Sisku 3.08.1942. – 8.01.1943.

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: