Služenjem liturgije i parastosom u banjalučkom naselju Drakulić, danas će biti obilježeno 70 godina od ustaškog pokolja nad srpskim stanovništvom u selima Drakulić, Motike, Šargovac i u rudniku Rakovac, koji je izvršen 7. februara 1942. godine.
Na dan zločina 7. februara biće osveštan i spomenik ubijenim učenicima u školi u Šargovcu, gdje je zaklano 52 djece.
Novinar i publicista iz Banjaluke Jovan Babić rekao je da broj žrtava genocida u Drakuliću i okolnim selima nikad neće biti egzaktno utvrđen, ali da on sigurno nije manji od 2 300, od čega je 550-oro djece, a svi do jednog su ubijeni hladnim oružjem.
On je dodao da je genocid u Drakuliću i okolnim selima planirao Zagreb, jer je pokolj počinila jedinica garde poglavnika Ante Pavelića.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović rekao je da je ovaj događaj obrazac za pojašnjavanje onoga šta je genocid, jer je u njemu bez ikakve selekcije ubijano kompletno stanovništvo.
On je naveo da je Republička organizacija uputila Skupštini grada Banjaluka prijedlog rezolucije o osudi ovog zločina, kako bi i taj dokument ostao kao podsjetnik genocida koji je u Drugom svjetskom ratu počinjen na prostoru Banjaluke.
Preživjeli svjedok pokolja u Drakuliću Slobodan Brković rekao je da je u jednom danu zaklano sedam članova njegove uže porodice, dok se on spasio čudom nakon što ga je ustaški vojnik teško ranio bajonetom.
Brković je u vrijeme genocida u Drakuliću imao devet godina.
Ustaše su u ranim jutarnjim časovima 7. februara 1942. godine izvršile pokolj nad srpskim stanovništvom u banjalučkim selima Drakulić, Motike, Šargovac i rudniku Rakovac, a prema do sada prikupljenim zvaničnim podacima ubijeno je najmanje 2 300 ljudi.
Prvi spomenik žrtvama ovog pokolja podignut je 1965. godine, a od 1991. godine svake prve nedjelje prije godišnjice stradanja služi se parastos u naselju Drakulić.