fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Danas 76 godina od ustaškog zločina nad Srbima u Drakuliću

Služenjem Svete arhijerejske liturgije i parastosa, te polaganjem vijenaca na spomenik u Drakuliću kod Banjaluke, danas će biti obilježeno 76 godina od ustaškog pokolja nad srpskim stanovništvom u ovom naselju, kao i obližnjim mjestima Motike i Šargovac, te rudniku Rakovac.

Spomen_ploca_srpskim_zrtvama_u_Drakulicu.jpg
Spomen ploča srpskim žrtvama u Drakuliću
Foto: RTRS

Pomenu će prisustvovati predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Željka Cvijanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović i delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, predvođena potpredsjednikom parlamenta Nenadom Stevandićem, u kojoj su poslanici Dragoljub Davidović, Vukota Govedarica, Branislav Borenović i Nedeljko Milaković.

Obilježavanje će početi u 9.00 časova Svetom arhijerejskom liturgijom u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Drakuću, nakon čega je u 12.00 časova kod Spomen-kosturnice planiran parastos ubijenim Srbima, polaganje vijenaca, te obraćanje zvaničnika.

Ustaše su 7. februara 1942. godine u banjalučkim naseljima Drakulić, Šargovac, Motike i u rudniku Rakovac 1942. godine za samo jedan dan ubile 2.370 srpskih civila, među kojima je bilo 551 dijete.

U ovom zločinu ustaške snage su, pod komandom nadporučnika Josipa Mišlova i fra Vjekoslava Filipovića, iz Tjelesnog zdruga Ante Pavelića, uz pomoć banjalučkih ustaša ubijale Srbe bez ijednog ispaljenog metka – sjekirama, noževima i krampovima.

U dokumentima, čak i onim iz ustaških izvora tadašnje Nezavisne Države Hrvatske, navedeno je da je zločin u ovim banjalučkim naseljima bio najveći pokolj počinjen za samo jedan dan.

Prvi spomenik žrtvama ovog pokolja podignut je 1965. godine, a od 1991. godine svake prve nedjelje prije godišnjice stradanja služi se parastos u naselju Drakulić.

Pomen u Drakuliću, povodom 76 godina od ustaškog zločina, organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Izvor: SRNA

Vezane vijesti:

Među poklanim Todićima

Pokolji 1942. godine – egzemplar genocida

Klanje u rudniku „Rakovac“

Tihomir Levajac: Priča koja luta svietom

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: