fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сутјеска – најзначајнија битка за партизански покрет

Предсједник бањалучког СУБНОР-а Раде Џајић рекао је, поводом обиљежавања 73 године од битке на Сутјесци, да је ова битка за партизански покрет значила „бити или не бити“.

Споменик Тјентиште (фото: google.com)
Споменик Тјентиште (фото: google.com)

„Многе јединице су у тој бици биле преполовљене, десетковане. Значајан број Крајишника, као и Бањалучана, изгинуо је на Сутјесци. То је била велика битка за све, а они који то тврде супротно, нису на добром путу“, рекао је Џајић Срни.

Ове године, у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова, 73 године од битке на Сутјесци биће обиљежено 12. јуна, док ће Федерација БиХ ту годишњицу обиљежити дан раније.

Џајић каже да је СУБНОР Републике Српске одавно донио одлуку да се догађаји обиљежавају на датуме када су се и збили.

„Ове године 13. јуни је понедјељак, зато смо одлучили да обиљежавање буде дан раније, у недјељу. Имали смо договор са Савезом антифашиста и бораца из Федерације Бих да ове године будемо заједно на Тјентишту. То су прихватили, обавијештени су на вријеме, али су одлучили да сами то обиљеже“, навео је Џајић.

Он је истакао да неспоразум у ова два савеза лежи у томе што савез из Федерације БиХ тврди да су савез бораца БиХ.

„Ми тврдимо да су они само савез из једног дијела БиХ, из ФБиХ, док смо ми СУБНОР Српске“, навео је Џајић.

У Долини хероја на Tјентишту сутра ће бити обиљежене 73 године од Битке на Сутјесци.

Битка на Сутјесци или Пета непријатељска офанзива је назив који је у југословенској историографији одомаћен за операције под кодним називом „Шварц“ /“Црно“/ њемачких трупа у љето 1943. године.

Циљ ове операције био је разоружавање четника и уништавање оперативне групе НОВЈ. Операција је имала двије етапе – разоружање и распуштање четника /и ликвидацију штаба Драже Михаиловића/, и уништење оперативне групе НОВЈ.

Борбе су почеле 15. маја, концентричним наступањем против главнине снага НОВЈ на простору Санџака и сјеверне Црне Горе, а завршиле се 15. јуна 1943. године пробојем обруча и пробојем главнине снага НОВЈ у БиХ.

Ово је била и по обиму и по броју погинулих војника највећа до тада предузета операција на простору Југославије.

Битка на Сутјесци постала је због тога симбол изузетног пожртвовања, храбрости и моралне чврстине у најтежим искушењима. Многе улице, школе, установе и спортска друштва у послијератној Југославији назване су по овој бици.

Извор: СРНА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: