fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Суд још није разматрао Недићеву рехабилитацију

До краја ове године неће бити познато да ли ће бити усвојена жалба подносиоца захтева за рехабилитацију квислиншког премијера
Милан Недић (Фото: Википедија)
Милан Недић (Фото: Википедија)

По свему судећи, до краја ове године неће бити познато да ли ће Апелациони суд усвојити жалбу подносиоца захтева за рехабилитацију Милана Недића, сазнаје „Политика”. Наиме, крајем јула Виши суд у Београду одбацио је захтев за поништење уредбе ФНРЈ из 1949. године којом је Недић проглашен за ратног злочинца и одузета су му грађанска права и имовина. На ову одлуку убрзо су се жалили подносиоци захтева, али судије Апелационог суда још нису већале на ову тему.

Иако је најављивано да је рок за доношење одлуке три месеца, готово је немогуће да за само месец дана цео поступак буде завршен. Адвокат Зоран Живановић, заступник подносилаца захтева за Недићеву рехабилитацију, каже да је реч о изузетно великом послу и да судије, по пословнику, могу да продуже рок за доношење одлуке на девет месеци. Предмет је стигао у Апелациони суд 3. септембра ове године.

Александар Недић, праунук Милана Недића, каже да се држава, одбацујући њихов захтев, заправо додворава Немцима.

– Поднели смо захтев за укидање те незаконите Уредбе из 1949. године, а суд је, одбацујући наш захтев, послао поруку да Немци нису криви за злочине који су се одигравали у Србији током окупације, већ је крив наш народ. То се види из образложења одлуке. На тај начин су изједначили НДХ са Србијом – истиче наш саговорник.

Подсетио је да су Јевреји већ били похапшени кад је Недић дошао на власт, што је радила Комесарска управа. Додаје да се Недићу ставља на терет истребљење Рома, што је био „задатак” Специјалне полиције којом је командовао Драги Јовановић. Злогласни министар полиције, како каже наш саговорник, јесте био члан Недићеве владе, али је био одговоран само Гестапоу. Додао је да су подносиоци захтева тражили да се установи на који је начин Милан Недић преминуо.

– Никад нисам рекао да Недић није извршио самоубиство, али смо желели да се утврде чињенице. Међутим, суд никад није позвао сведоке који би говорили на ту тему, а које смо предложили – речи су његовог праунука.

Милан Недић је, према званичним извештајима, 4. фебруара 1946. извршио самоубиство, скочивши кроз прозор истражног затвора. Предлагачи су захтевом тражили и да буде утврђено да је генерал Недић лишен слободе без судске или административне одлуке, као жртва прогона из политичких и идеолошких разлога.

Захтев за рехабилитацију Недића су 2008. године поднели Српски либерални савет, Удружење политичких затвореника и жртава комунистичког режима и породица Недић, а суђење је почело 2015. године. Одржано је 12 рочишта и саслушано шест сведока, међу којима су били и, сада покојни, Жарко Видовић, чувени историчар, бивши скојевац и заточеник логора Јасеновац и Старог сајмишта, као и монахиња Јевросима из манастира Тројеручица, мајка бившег министра културе Братислава Петковића. Суду је достављено неколико хиљада страница разних докумената, од којих је највише пристигло из Архива Србије.

Аутор: Јелена Попадић

Извор: ПОЛИТИКА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: