fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Суд БиХ Србима и даље суди према Кривичном закону БиХ

Суд БиХ је чак у 32 процеса за ратне злочине кршио принцип примјене блажег закона за починиоца, примјењујући, заједно са Тужилаштвом БиХ, строжи закон, што се углавном односило на предмете у којима су оптужени Срби, пише „Глас Српске“.

Здање Суда БиХ у Сарајеву (Фото: www.sudbih.gov.ba)
Здање Суда БиХ у Сарајеву
(Фото: www.sudbih.gov.ba)

Лист подсјећа да судије Суда БиХ при процесуирању оптужених за ратне злочине ретроактивно примјењују Кривични закон БиХ, иако је Европски суд за људска права још 2013. године утврдио да тиме крше Европску конвенцију о људским правима.

У извјештају о анализи и плану активности тражења несталих, истраживања и процесуирања ратних злочина, који је усвојила Влада Српске, наведено је да је Уставни суд БиХ, поступајући на основу 32 апелације против одлука Суда БиХ у предметима ратних злочина, утврдио кршење принципа примјене блажег закона за починиоца.

У свим случајевима примјењиван је Кривични закон БиХ умјесто Кривичног закона СФРЈ.

„Међу апелантима су 24 српске националности, те по четири Бошњака и Хрвата. Суд БиХ је послије одлуке Европског суда за људска права поново покренуо поступак у спорним предметима, али и даље својим одлукама крши права оптужених“, наведено је у извјештају.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић истиче да се константно непоштивање одлуке Европског суда за људска права огледа и приликом потврђивања нових оптужница.

Он наводи да је анализа предмета за ратне злочине показала да је, након одлуке Европског суда за људска права, повећан број потврђених оптужница за кривично дјело злочин против човјечности, које није било предвиђено Кривичним законом СФРЈ.

„За четири године потврђена је оптужница за ово кривично дјело против 184 лица, а међу њима је 160 Срба, 22 Хрвата и два Бошњака. На овај начин Србима и даље изричу казне дуготрајног затвора од 20 до 45 година, а, према Кривичном закону СФРЈ, максимална казна је 20 година“, каже Којић.

Адвокат Милан Романић истакао је да је Суд БиХ у поновљеним поступцима требало да поново саслуша свједоке и да буду прочитане њихове изјаве, те да дозволи одбрани да евентуално предложи и друге свједоке.

„Међутим, они су само гледали да да што прије заврше посао, па су умјесто 45 година затвора досуђивали 20, а нису се упуштали у друге околности, ни олакшавајуће, ни отежавајуће“, навео је Романић и додао да је проблем и што на одлуке Апелационог вијећа Суда БиХ не постоји могућност подношења жалбе.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Продужени злочин – поновно убијање жртве и ослобађање …

Тужилаштво БиХ јенострано и дискриминаторско | Јадовно 1941.

Новости: Судија који је ослободио Орића слао Србе у логоре …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: