Европски суд одбио Илиjу Лакобриjу из Новог Сада, иако му jе конфискована кућа у месту Пировац код Шибеника. Хрвати су 1992, уз сагласност државе, присвоjили спорну имовину
Српска имовина у Пировцу код Шибеника прешла у руке Хрвата
ПОШТАНСКО сандуче председника Европског суда за људска права Дина Шпилмана затрпано jе писменим обраћањима незадовољних српских грађана и предузећа, чиjа jе имовина остала у Хрватскоj. Њима хрватски референти у секретариjату Суда, без образложења одбиjаjу представке, па тако Европски суд „аминуjе“ хрватске одлуке да конфискуjу српску имовину!
Један од оних коjи се обратио судиjи Шпилману jе и Илиjа Лакобриjа из Новог Сада. Како каже, до сада га ни председник Европског суда, нити било ко из судске администрациjе ниjе удостоjио одговора. Више пута се обраћао госпођи Елици Грделић из секретариjата Суда, са молбом да му напише разлог одбиjања – без резултата.
– Моj jедини проблем jе што сам Србин, коjи већ 15 година покушава да врати своjу имовину у Хрватскоj. Уредно сам водио спорове пред институциjама Хрватске, иако сам унапред знао да ћу их изгубити – каже Лакобриjа.
Он jе 1987. купио, у месту Пировац, легалан плац, на њега платио порез и добио грађевинску дозволу. Изградио jе кућу и у њоj са породицом живео две године, до рата.
– Као Србин, нисам успео да укњижим кућу, нити да добиjем употребну дозволу. Почетком 1992. држављани Хрватске, уз сагласност државе, присвоjили су све куће чиjи су власници Срби, па и моj плац и грађевински обjекат – каже Лакобриjа.
ТРАЖЕ ОРАНИЦЕ И МАШИНЕП
роцене су да потраживања наших грађана коjи су у Хрватскоj живели и имали викендице достижу 30 милиjарди евра! Избегли Срби траже 600.000 хектара земље, 14 милиона квадратних метара пословног простора, око 980.000 грла крупне стоке и 100.000 пољопривредних машина. Улагања Срба у самодоприносе и деонице процењена су на пет милиjарди евра.
Лица коjа су узурпирала његову имовину, 1997. године, уз помоћ адвоката, државе и општинског суда у Шибенику, добиjаjу правоснажну пресуду „због изостанка тужене стране“, коjом се њима признаjе право власништва над имовином:
– С обзиром на то да jе стварни власник, лице од кога сам jа купио парцелу, умро, они туже „невласника“, неко сасвим треће лице коjе нема никакве везе са парцелом. Пошто се то лице не поjављуjе на суду, суд на првом рочишту доноси пресуду, не упуштаjући се у проверу идентитета парничних страна и ваљаност тужбеног захтева – констатуjе Лакобриjа.
Ни Европски суд за људска права ниjе се упустио у суштину његове представке, ни у чињеницу да му jе имовина отета, већ jу jе хрватски референт просто одбио из процедуралних разлога, без обjашњења и права на жалбу.
Извор: НОВОСТИ
Везане виjести:
РИСТИЋ: СУД У СТРАЗБУРУ СЕ НЕ БАВИ ИМОВИНОМ СРБА
хоће ли држава икада обештетити србе чиjе су куће летеле у …