Knin – Ustaška obilježja i srbofobija i dalje su ukorijenjeni u dijelovima hrvatskog društva, a simboli tog pokreta poput pjevača Marka Perkovića Tompsona i drugih ličnosti imaju ponekad veći uticaj u javnosti od institucija Hrvatske, prenose agencije.
Dok su na obilježavanju akcije “Oluja” po prvi put državni funkcioneri upadljivo izbjegalavi da pominju haške optuženika – hrvatske generale i pozvali na priznavanje i srpskih žrtava, na drugom, neformalnom skupu, “orile” su se ustaške pjesme pred više desetina hiljada ljudi.
Zašto sedamnaest godina nakon kraja rata Marko Perković Tompson u Čavoglavama još uvijek može da privuče skoro 70 000 pristalica – pitaju se mnogi.
Na tom veoma posjećenom skupu, koji nije bio pod pokroviteljtvom državnih organa Hrvatske, čuli su se pjesme-pokliči “Oj Hrvatska mati, Srbe ćemo klati” te ustaški pjesme poput “Evo zore, evo dana” i “poskočice” poput: “Ko ne skače pravoslavac”.
Hrvatski mediji su proslavu u Čavoglavama nazvali “pučkom (narodnom) feštom”, koju već sedmu godinu zaredom organizuje Marko Perković Tompson.
Prvoj manifestaciji, osim državnog vrha, prisustvovalo je tek nekoliko hiljda vojnika, branilaca i znatiželjnih građana Knina, a na drugu su se od ranog jutra slijevale rijeke automobila iz čitave Hrvatske te BiH.
Iako je u Kninu naveče organizovan koncert klapa Intrade, Tamburaškog orkestra Hrvatske radio-televizije te sličnih sastava nikako se ne mogu mjeriti s ekipom iz Čavoglava – Matom Bulićem, Željkom Bebekom, bendom “Opšta opasnost” i samim Tompsonom.
Iako Tompson i njegovi simpatizeri i obožavaoci stalno negiraju da imaju ikakve veze sa ustaštvom, dovoljno se podsjetiti da svako izvođenje pjesme “Bojna Čavoglave” započinje ustaškim pozdravom “Za dom – spremni”.
I tako dok je službeno obilježavanje u Kninu ostalo zapamćeno po činjenici da po prvi put nije bilo nacionalističke retorike državnih funkcionera te da nije bilo pominjanja haških optuženika – na veoma masovnoj “pučkoj zabavi” vidjela se ustaška ikonografija.
Kako prenose strani mediji, iako su predsjednik Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović istakli da je “Domovinski rat bio pravedan i obrambeni”, obojica su naveli da je nužno iskazati počast srpskim žrtvama.
Ipak, mnogi u Hrvatskoj ni danas ne misle tako.
Šibensko-kninski župan Goran Pauk smatra da ono što se dešavalo i čulo u Čavoglacvama “nije ustaštvo – nego hrvatstvo” te da je “Tompson – veliki domoljub”.
Istina, organizatori skupova u Čavoglavama pozivaju posjetioce da ne nose ustaška obilježja, međutim, kako navodi i Dojče vele, u praksi to znači da su crne ustaške kape često samo zamijenjene crnim kapama na kojima je samo hrvatski grb s prvim bijelim poljem.
Kako se primicala noć, bilo je moguće vidjeti i posjetioce sa crnim kapama sa oznakom “U”.
Zanimljiva je reakcija hrvatske policije.
Načelnik Policijske uprave šibensko-kninske Ivica Kostanić rekao je da je oduzeto nekoliko kapa i predmeta s neprimjerenim obilježjima, a protiv počinilaca su podnesene prekršajene prijave.
Grupe deliričnih muškaraca kroz koljačke pjesme izražavale su svoje stavove, a policajci, kojih je bilo više od stotinu, uglavnom nisu intervenisali.
Objašnjenje?
– Kada mi dođemo, oni zamuknu, a teško je identifikovati ko je je tačno pjevao. Ukoliko nema remećenja mira, nema potrebe da reagujemo – objasnio je Kostanić.
Mnoga srpska izbjeglička uruženja vjeruju da od sljedeće godine neće biti uopšte obilježavanja akcije “Oluja” tokom koje je ubijeno oko dvije hiljde Srba, a protjerano na stotine hiljada.
Svi očekuju da Haški sud potvrdi presudu hrvatskim generalima prema kojoj je “Oluja” bila etničko čišćenje i udruženi zločinački poduhvat.
Izvor: Glas Srpske