Становници Срба, малог личког мјеста, у којем се сваке године обиљежава 27. јули, Дан устанка у Хрватској, упутили су отворено писмо хрватском државном врху у којем, како наводе, Срби и Хрвати антифашисти, траже заштиту државних институција и подршку сјећању на отпор управо профашистичком и пронацистичком усташком режиму.
У писму предсједници Колинди Грабар Китаровић, премијеру техничке владе Тихомиру Орешковићу, министрима полиције и културе Влаху Орепићу и Златку Хасанбеговићу, упозорили су да су изложени константним притисцима, застрашивањима и провоцирањима која, какко кажу, пролазе неометано и некажњено од надлежних институција.
„Српски народ у Србу као и све друге мјештане покушавају да дисциплинују у утјерају у четири гола зида наших празних кућа. Неодговорни појединци, осокољени медијским линчевима, политичком бахатошћу, нескривеним обожавањем усташких идеја, укидањем слободе говора и ријечи, без икаквих посљедица нас провоцирају и вријеђају. Наша тешка свакодневница и неимаштина додатно је отежана страхом и дозвољеним злостајањем“, наводи се, између осталог, у писму хрватском државном врху.
Подсјетили су да се посљедња у низу увреда и скрнављења десила управо ових дана доласком представника Аутохтоне хрватске странке права (А-ХСП).
Наводи се да се једна од многобројних странки права у земљи без права „утаборила“ са шатором на платоу самог Споменика устанку у Србу.
Тиме, како се наводи, они су намјерно узурпирали споменичко мјесто и онемогућили обиљежавање јубиларне 75. годишњице устанка народа Хрватске.
„Тврде праваши да смо ми, Срби и антифашисти, заправо четници те да је устанак против злочина Макса Лубурића и његових јединица у Доњој Суваји или злочина у Бубњу био четнички те да смо се борили против хрватске државе. И данас и сутра и увијек рећи ћемо да смо се ми, Срби и сви други учесници Народноослободилачког покрета, борили против режима Независне Државе Хрватске“, наводи се у писму становника Срба.
Жељели су, кажу, „земљу за све људе и друштво праведније од оног које смо имали у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца“, као и да ће понос да су ту борбу добили преносити својој дјеци.
Зато је, поручили су, оживљавање авети усташтва за њих болно и застрашујуће.
„Још страшније је сазнање да смо у томе врло често усамљени и заправо незаштићени, како од државе и њених институција, тако и од медија и свих других дијелова хрватског друштва. Кажу, а и пише у Уставу, да смо равноправни и једнаки свима другима у нашој домовини, али истина је да никаквих службених реакција и мјера није било и да су наша очекивања изневјерена“, навели су и додали:
„Не виде нас овдје на периферији нити виде нашу борбу да преживимо. Не виде ни наша гробља и оштећене споменике. Не виде ни нашу дјецу која одлазећи даље на школовање мијењају свој говор и крију своју народност. Не виде их ни када их не штите њихови учитељи и професори од вршњака“.
Истичу да крај обновљеног Споменика устанку народа Хрватске не смије бити мјеста мржњи и насиљу.
„Ми, Срби из Хрватске и хрватски антифашисти, на том мјесту одајемо почаст палима за живот и слободу, најбољима међу нама. Чинимо то са нашим пријатељима антифашистима из Босне и Херцеговине и Србије“, навели су и поручили да након, како кажу, година и година јавашлука и говора мржње траже свој мир и позивју све институције и истакнуте чланове друштва да их заштите и подрже у сјећању на отпор управо профашистичком и пронацистичком усташком режиму.
Није далеко тренутак, кажу, када ће исти ти појединци закуцати на друга врата… ако већ није и почео.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
„Упркос десничарима, антифашисти у Србу на ‘Дан устанка’”
Хрватска: Уз дозволу полиције, чланови проусташке странке окупирале антифашистички споменик у Србу