Zagreb izlazi u susret nacionalnoj manjini. Prve na redu u Borovu, Negoslavcima i Markušici
Posle gotovo dvadeset godina, srpske škole u Hrvatskoj, u kojima se nastava održava na srpkom jeziku i ćiriličnom pismu biće registrovane kao škole srpske nacionalne manjine. Dug je bio put do toga, a prve na redu su škole u Vukovarsko-sremskoj županiji u opštinama Borovo, Negoslavci i Markušica.
Sve do sada hrvatski državni organi izbegavali su registraciju, bez obzira na to što je na njihove adrese stalno dolazio zahtev. Tako su škole bile registrovane pod kapom županije i osnivačka prava nikako nisu mogli da dobiju Srbi. Preko noći rešenje problema je pokrenuto sa mrtve tačke i u toku je proces prenosa prava na one koji te škole koriste i koji najbolje znaju koje su i potrebe Srba u Hrvatskoj kada je reč o obrazovanju.
Vest da će Božo Galić, vukovarsko-sremski župan pokrenuti postupak dobro su prihvatili i u SDSS-u, a postoje naznake da će se i u Vukovaru ići prema rešenju problema.
Do sada je bilo niz izgovora, a i stranka na čijem je čelu sada Milorad Pupovac je tražila da se prestane sa odbijanjem zahteva i registruju škole. Ni u ovom času ne ide sve glatko, jer ima tumačenja da nije reč o školama nacionalnih manjina, već hrvatskim školama u kojima se uči po modelu koji omogućuje Srbima korištenje vlastitog jezika i pisma, a nastava izvodi na srpskom i hrvatskom jeziku. Srpska zajednica tvrdi da to jednostavno nije tačno i da je reč o školama u mestima u kojima su Srbi ionako većina. Nadu ipak podgrejava najava župana Galića da su ti problemi pred rešenjem i da više neće biti administrativnih zapreka za registraciju škola.
Ako se to uskoro dogodi, Srbi će imati mogućnost da u školama koje pohađaju njihova deca imaju uticaj na izbor direktora, ali i na proces obrazovanja.
„ČETNIČKA OPASNOST!“
Saborski odbor za unutrašnju politiku i nacionalnu bezbednost ponovo je prihvatio izveštaj obaveštajnih službi po kojem u Hrvatskoj buja srpski nacionalizam, a posebno brine opasnost od „četništva na tribinama“: „U delu srpske populacije primećeno je simpatisanje velikosrpske i četničke ideologije, posebno na društvenim mrežama, što zasad ne predstavlja bezbednosnu pretnju, ali dovodi do narušavanja bezbednosti na lokalnom nivou“.
Autor: J. Kerbler
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Ćirilica u hrvatskim školama, da se bolje razumijemo …
Hrvati spalili 3 miliona knjiga srpskih pisaca | Jadovno 1941.