Федерација БиХ (ФБиХ) није истински заинтересована за европски пут БиХ, а Република Српска (РС) је жртва скоро никакаве заинтересованости политичара у Сарајеву да остваре напредак, оцјењује се у коментару интернет издања Европске политичке новине „Нова Европа“.
„РС је спровела све неопходне реформе на путу за придруживање ЕУ и одатле став власти у Српској да престане да финансира сарајевску рупу без дна, али да то не значи да РС жели да прекине везе са ФБиХ нити да постане независна држава. Оно што РС жели јесте да њени грађани живе као већина Европљана, са свим привилегијама и проблемима који долазе са тим начином живота“, пише лист.
Овај лист у свом коментару наводи да је Српска показала свој потенцијал да буде стабилна и прогресивна демократија и да је то оно што јој сарајевски и бошњачки политичари не могу да опросте.
„Управо зато лидери бошњачких партије прибјегавају демонизацији Срба у БиХ и представљају се као жртве које желе само грађанску коегзистенцију. Можда, принцип `један човјек, један глас` звучи пријатно европским ушима, али у БиХ то представља потпуну маргинализацију Хрвата и Срба у земљи у којој исламска популација чини велику већину“, истиче се у коментару.
„Нова Европа“ истиче да РС нема никакав проблем у коегзистенцији са муслиманском заједницом и њеним лидерима ако они промијене своју политику, чији је циљ да Србе држе као таоце прошлости, али да за муслимане, коезгистенција не значи једнакост, већ прегласавање других, прије свега РС, што Српска не може толерисати.
Чињеница да је РС одлучила да крене напријед присиљава ФБиХ или да се приклони истој пракси или да примјени политику очигледног „ћорсокака“. Имајући у виду да су ухваћени у замку својих старомодних политика, политичари у ФБиХ постају нервозни, пише лист.
„Након одлуке РС да говори у своје име и само на основу чињеница у вези са њеном демонизацијом, мало по мало, страни политички експерти, званичници ЕУ и чланови међународних организација увидјели су оно што је очигледно – да Српска више не жели да `храни` федералног бирократског монструма, нити треба то да ради“, истиче се у коментару и додаје да се у вријеме штедње ФБиХ годинама издржава путем донација међународне заједнице, између осталог ЕУ и САД.
Оцјенивши да у БиХ нико нема ништа против религијских увјерења, „Нова Европа“ подсјећа да је у посљедње вријеме у БиХ изграђено три стотине џамија те да се поставља питање одакле долази новац за њихову градњу, као и зашто се он не користи за финансирање повратка избјеглица.
„Према томе, то поставља и нека друга питања, чији одговори могу да одреде будућност БиХ, као што су: Зашто дуг од 30 милиона евра колико се дугује РС није враћен? Зашто ФБиХ не жели да плати скоро 250 милиона евра колико дугује пензионерима који су остварили своје законско право на пензију унутар тог ентитета, а које прешло као обавеза РС? Да ли ЕУ, САД и РС треба да плате трошкове споразума између Турске и БиХ? Да ли РС и међународна заједница треба да плате 350 милиона евра колико ФБиХ дугује својим грађанима као резултат нагомилавања неплаћених обавеза савезних фирми према држави?“, наводи се у коментару.
„Проблем је да су сва та средства за БиХ, како би федерална држава могла да испуни своје обавезе, искориштена за градњу џамија и исплату званичника у Бриселу и Вашингтону чиме се гарантује континуитет ситуације, а сада су сва та средства нестала“, пише лист. Насупрот томе, наводи магазин, РС успјева да држи буџет под контролом, обезбјеђујући фискалну стабилност земље у периоду глобалне економске кризе.
Магазин наводи да БиХ више изгледа као лавиринт, а не као држава с обзиром да има десет кантона, двије ентитетске владе, власти дистрикта, комисије и коначно заједничке институције, што све заједно чини испреплетане пипке спорокретајућег политичког и бирократског монструма.
„Покушајте да замислите европску државу од само три милиона људи који морају да издржавају не само апсурдан број министара – 150, већ и хиљаде њихових помоћника и десетине хиљада других званичника. То је немогућа ситуација, тако да је ФБиХ потребна политичка криза за коју може да криви РС“, наводи лист, оцјенивши да то више није прихватљиво у модерном друштву.
„Нова Европа“ истиче да то јасно показују и недавни преговори о формирању Савјета министара БиХ. „Још једном се показало да дволичан став бошњачких политичара блокира пут БиХ ка ЕУ и, нажалост, РС је једна од `жртава` овог става и скоро никакаве заинтересованости политичара у Сарајеву да остваре напредак“, наводи лист.