Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је вечерас у Доњој Градини да је Српска створена као израз воље српског народа у БиХ, те као институционална заштита народа над којим је у Другом свјетском рату први пут почињен геноцид.
„Јасеновац и Доња Градина и сјећање на њих, нису само цивилизацијско питање, него питање садашњости и будућности српског народа, Републике Српске и цијелог слободног свијета“, рекао је Додик на централној манифестацији у Спомен-подручју „Доња Градина“ поводом обиљежавања 75 година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у концентрационом логору Јасеновац у коме је убијено 700.000 људи.
Он је истакао да је Српска институционална заштита народа који памти и који више нема право на историјске заблуде и наивност, те да је услов и гаранција српског опстанка на овим просторима.
„Зато нас не питајте стално зашто нам је важна Република Српска. Да бисте то схватили морате доћи овдје у Доњу Градину, обићи ових 105 масовних гробница, погледати скромне табле са бројем побијених. Схватићете онда и због чега нам је важна, зашто је неунуштива, али и да никада нисте видјели мању државу у чије темеље је уграђено више жртава“, рекао је Додик.
Он је подсјетио да је Васо Ђенадија из Кнешпоља из дубичке општине, према причама народа овог краја, први регрут који је отишао на одслужење војног рока 1951. године.
„Није Дубица чекала свог првог војника због тога што нико није хтио да служи војску. Козарска Дубица више година од краја Другог свјетског рата, није имала кога да пошаље у војску. Пред Други свјетски рат ова општина је имала око 33.000 становника, а из рата је изашла са 18.495 становника мање“, навео је Додик.
Он је подсјетио да су усташе на најсвирепији начин побиле више од 55 одсто српског становништва ове општине која ни до данас није уписала број становника који је имала прије геноцида који је починила НДХ.
„Одговор зашто Дубица, тек тада шаље свог првог војника, је дјелимично на овом страшном мјесту на којем стојимо, а дјелимично недалеко одавде на територији Хрватске. Тамо гдје су зли људи, злог времена замислили да се један народ може истријебити само ако фабрика смрти буде радила у три смјене“, рекао је Додик.
Он је подсјетио да је прије 75 година, недалеко од Доње Градине, Независна Држава Хрватска /НДХ/ отворила једну од најмрачнијих страница новије историје свијета, отварајући фабрику смрти за Србе, Јевреје и Роме и антифашисте различитих националности.
Предсједник Српске је истакао да су Срби, Јевреји и Роми, убијени у Доњој Градини и Јасеновцу, страдали само зато што су припадали одређеној вјери, нацији или раси, које су од НДХ биле одређене за уништење.
„Овдје смо данас да научимо лекцију о геноциду и да престанемо да је заборављамо, да дамо мир душама и смиримо духове прошлости. Овдје смо да дигнемо заставе мира, да дигнемо српске заставе живота, да поручимо да нису побили све наше људе и нису убили људе у нама. Овдје нећемо спуштати заставе на пола копља, јер је наш бол наша ствар“, рекао је Додик.
Према његовим ријечима, док су се Европа и свијет, деценијама послије Другог свјетског рата, па све до данас, суочавали са свим димензијама злочина почињеног у име расе, гајили сјећање, обиљежавали жртве и стратишта, прогонили кривце и судили им, а све у име будућности, у некадашњој Југославији о усташком злочину геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима истина се прећуткивала.
„Срби су градили Југославију као нашу заједничку. И неке касније државе настајале су на нашим костима, на земљи натопљеној нашом крвљу, на нашим идеалима, на нашим лаковјерним илузијама слободе и мира. Разбиле су наше илузије о заједничком животу, протјерали су нас одакле су год могли“, подсјетио је Додик.
Он је оцијенио да је српска жртва, српски бол и несрећа из прошлости, али „ми у томе тражимо и наш капитал за будућност“.
„Питамо се да ли цивилизовани свијет има право да не зна за 700.000 убијених Срба, Јевреја и Рома, који су погубљени на најсвирепији начнин само због тога што су припадали другој нацији или вјери? Мислим да је давно било вријеме да се исправи историјска неправда према нашим прецима, невино страдалим у усташким фабрикама смрти“, додао је Додик.
Он је навео да су жртве усташког геноцида у Јасеновцу, Доњој Градини, Јадовну, у Пребиловцима, као и остале жртве усташке НДХ проглашаване жртвама фашизма, без вјере и националности „и то је била подвала“.
„Тако се десило да је истина постала највећа жртва Јасеновца. Морамо престати да помињемо Јасеновац успут и да се успут сјећамо наших жртава. Дужни смо то костима над којима данас расте трава на овом страшном мјесту, животу који се наставља за Србе, Роме и Јевреје“, сматра Додик.
Према његовим ријечима, „ми смо то дужни због наше дјеце – да би знали ко су и шта су нам направили“, али још важније да би знали да наш народ никада није и никад у будућности не смије то направити.
Предсједник Републике Српске упозорава да крвник није престао бити крвник, а жртва – жртва, упркос деценијама прећуткиване истине о овом стратишту и насилног заборава, а све у име просперитета некадашњег југословенског друштва.
Он истиче да овај дан и Доња Градина увијек и изнова треба да опомињу да се не дозволе нове манипулације, заташкавања или колективизација кривице.
„Ми Срби, и наши пријатељи и комшије Јевреји и Роми у прошлости смо платили превелику цијену, најскупљу у Јасеновцу и Доњој Градини, доживјели злочин геноцида, који на нашу жалост, али и срамоту многих, никада званично није назван правим именом“, подсјетио је Додик.
Он је упитао да ли свијет смије да ћути док неки данас у Хрватској прекрајањем историјских чињеница тресу и темеље савременог друштва и Европе, чији темељи су у антифашистичкој борби народа.
„Хрватска, вјерујемо, данас није фашистичка НДХ, а Хрвати нису фашисти. Ми Срби, и ми српски лидери, вјерујемо у то и с том вјером градимо наше политике мира, и поручујемо им – славите ваше побједе, само немојте славити наше трагедије“, рекао је Додик.
Он је поновио је да посљедњи грађански рат на простору некадашње Југославије био крвав за све њене народе, да је страдања било на свим странама и да су страдали и Срби.
„Бојим се да нисмо научили лекције из прошлости, да нисмо били и још нисмо спремни да се суочимо са истином, и да кроз судске процесе који би били лишени сваке политизације јасно кажемо ко су злочинци а ко жртве“, каже Додик.
Он наглашава да је суочавање с истином једино могло и једино може довести до помирења, а онда и грађења племените будућности.
„Умањивање или предимензионирање злочина је понижење за жртве и њихове потомке. Давно смо научили да је губитак једног човјека трагедија за човјечанство“, упитао је Додик.
Он је подсјетио да многе српске жртве и њихови потомци и из овог посљедњег рата нису добиле смирај и да многи злочинци из реда народа са којима се ратовало слободно шетају овом земљом.
„Неки од њих несметано обављају и највише функције у власти“, упозорава Додик.
Он је рекао да су код Срба добродошли сви путници намјерници и случајни пролазници, као и они који се још нису појавили ни на једном помену српским жртвама.
„Данас с овог мјеста питам, гдје сте, сви ви који на парастосима који вам одговарају, градите каријере? Послати сте да нам помогнете да се суочимо са прошлошћу и да чувате мир, а не да га кројите како вама одговара“, додао је Додик.
Он је упитао гдје су сви они данас, гдје у априлу сваке године, знају ли гдје је Доња Градина.
„Прођете ли кроз Подриње у јулу или за вријеме православног Божића? Наведе ли вас пут 26. марта у Брод до Сијековца? Мора да сте бар некад прошетали Добробољачком улицом, знате ли гдје је Шаранова јама, јесте ли чули за Гаравице, Јадовно, Паг? Знате ли да је у Бихаћу у јуну 1941. живјело 16.000 Срба, гдје сте и гдје су вам преци били у августу 1941?“, пита Додик.
Он је оцијенио да се не смије дозволити да „о нашем поносу говоре с подсмијехом, да се ругају нашој славној историји и да неко негдје у наше име понизно ради против свог народа“.
„Зато и данас са овог мјеста желим да још једном поручим свима у БиХ и региону, да се у име мира, генерација које долазе, у име будућности наше дјеце и унука, сви морамо да суочимо са истином из протеклог рата и коначно окренемо будућности. Ако заједно разобличимо зло, назовемо га правим именом, имамо шансу да нам се прошлост не понови“, закључио је Додик, пожеливши да живе и Република Српска и Србија.
Извор: СРНА
Везане вијести: