fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Srpska i Srbija zajednički obilježavaju 22 godine od egzodusa Srba iz RSK (VIDEO)

Navršavaju se 22 godine od egzodusa srpskog naroda iz Republike Srpske Krajine. Dani kada je iz Hrvatske protjerano više od 220 hiljada Srba, a nekoliko hiljada ubijeno i nestalo, svake godine u srpskoj javnosti bude bolna sećanja na napuštanje ognjišta, patnju, stradanje.

Srpske izbjeglice poslije hrvatske akcije "Oluja" Foto: RTRS
Srpske izbjeglice poslije hrvatske akcije „Oluja“ Foto: RTRS

Manifestacijom „Dani tuge i sjećanja“, Republika Srpska i Srbija zajednički obilježavaju ovaj dan.

Na Veterniku, nadomak Novog Sada, sutra će se okupiti državni vrh Republike Srpske i Srbije, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, građani, kao i oni koji su i sami bili žrtve „Oluje“.

Biće služen parastos žrtvama „Oluje“, nakon čega će se prisutnima obratiti predsjednici Srpske i Srbije Milorad Dodik i Aleksandar Vučić.

Predviđeno je da na ovom skupu govori i jedna osoba iz izbjegličke kolone 1995. godine, koja je još kao dijete napustila svoj dom i krenula put Srbije.

„Dani tuge i sjećanja“ biće obilježeni i u Banjaluci, Novom Gradu i na Petrovačkoj cesti.

Koordinator Dokumentaciono-informacuionog centra „Veritas“ za Republiku Srpsku Janko Velimirović rekao je novinarima da se na posljednjoj „Veritasovoj“ evidenciji nalaze imena 1.859 poginulih i nestalih Srba u toj akciji i poslije nje, od čega su 1.209 ili 65 odsto civili, među kojima je tri četvrtine bilo starijih od 60 godina.

„Među žrtvama se nalazi 546 ili 29 odsto žena, od kojih su oko četiri petine bile starije od 60 godina, a od ukupnog broja žrtava do sada je rasvijetljena sudbina 1.604 lica, dok se na evidenciji nestalih vodi još 795 lica, gdje su većina civili“, naveo je Velimirović.

On je naglasio da Hrvatska još izbjegava bez valjanog razloga da izvrši ekshumacije poznatih mjesta ukopa.

Velimirović je, govoreći o tome da će Hrvatska „Oluju“ obilježavati dva dana, među karakterističnim elementima izdvojio inicijativu mladih koji putem peticije traže da se Hrvatska izvini Srbima za sve što im je počinjeno u „Oluji“.

„Ta peticija, koja još traje, bila je organizovana i prošle godine i sada je na njoj veći broj potpisnika nego prethodne godine“, dodao je Velimirović.

On je naveo da će i ove godine Marko Perković Tompson sa već poznatim repertoarom pjesama o NDH-a i ustaškoj ideologiji, održati koncert u okviru hrvatske proslave „Oluje“, ovog puta na Kordunu, u Slunju, što je ocijenio zabrinjavajućim, ali je dodao „da u posljednje vrijeme ima i kritičkih tonova na takav repertoar“.

„Očekujemo i da tokom obilježavanja neće doći do napada na Srbe koji žive u Hrvatskoj i koji će na svoj način obilježiti ono što im se dogodilo u toj akciji“, rekao je Velimirović.

On je izrazio i nezadovoljstvo zbog odsustva bilo kakvog procesuiranja za počinjene ratne zločine tokom i poslije „Oluje“.

„Praksa posljednjih godina se ponavlja, oslobađajućim presudama hrvatskim generalima /Gotovina, Markač, Čermak/ pred Haškim tribunalom, Hrvatska je ohrabrena i vrlo teško da će doći do nekog značajnijeg procesuiranja za ratne zločine s obzirom na protok vremena i na sve manji broj svjedoka, koji umiru“, naveo je Velimirović.

Prema „Veritasovom“ programu obilježavanja 22 godine od stradanja Srba u „Oluji“, u subotu, 5. avgusta, u Banjaluci sa početkom u 9.30 časova predviđeno je polaganje vijenaca na spomenik stradalim Krajišnicima na dinari na Perduovom groblju, a parastos će biti služen u Hramu Hrista Spasitelja u 11.00 časova.

Tribina pod nazivom „Dani tuge i sjećanja“ biće održana u Narodnom pozorištu Republike srpske sa početkom u 12.00 časova.

U nedjelju, 6. avgusta, u Novom Gradu parastos stradalim Srbima biće služen u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla sa početkom u 10.00 časova, u 10.30 časova je prisluživanje svijeća na „mostu spasa“ i spuštanje vijenaca u rijeku Unu.

Istog dana u mjestu Svodna, gdje je hrvatska avijacija bombardovala kolone srpskih izbjeglica iz Krajine, biće služen parastos u mjesnoj Crkvi Svetog Save sa početkom u 11.30 časova, a u 12.00 časova je predviđeno polaganje vijenaca kod spomen-krsta.

U ponedjeljak, 7. avgusta, u mjestu Janjile, na Petrovačkoj cesti, gdje je, takođe, hrvatska avijacija bombardovala izbjegličke kolone, sa početkom u 11.00 časova biće služen parastos i polaganje vijenaca na spomen-krst.

Izvor: RTRS, SRNA

Vezane vijesti:

Dvadeset dvije godine od zločina u „Oluji“ – pravda još uvijek nedostižna

Hrvati slave “Oluju” uz „migove“

Operacija Oluja | Hronologija: 138 500 protiv 31 000 | Jadovno …

Mikelić: Bljesak i Oluja počeli su smjenom Aleksandra …

„Oluja“ kao sredstvo kojim je rešeno srpsko pitanje u Hrvatskoj …

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: