fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Србија ће подићи Меморијал жртвама геноцида и холокауста

Simboli zrtava

У Србији ће бити подигнут Меморијални центар жртвама злочина геноцида и холокауста, почињених над Србима, Ромима и Јеврејима у Другом светском рату, а идејни пројекат требало би да буде готов до краја јуна, изјавио је данас председник Заједнице јеврејских општина Србије, Александар Нећак

Пројекат Меморијалног центра требало би да буде презентиран на припремној конференцији Међународног одбора за едукацију о холокаусту 26. јуна у Јерусалиму, рекао је Нећак у разговору за Танјуг поводом Дана сећања којим се обележава 65. годишњица пробоја заточеника и ослобађања усташког концлогора Јасеновац.

Он је објаснио да ће овај пројекат, уз националну стратегију неговања сећања на жртве геноцида и холокауста које су починили хрватски фашисти и немачки нацисти, омогућити Србији да крајем године постане чланица Међународног одбора, чији је засад придружени члан.

“То је политички и дипломатски веома важан корак за нашу земљу, којој је место међу државама победницама у Другом светском рату”, казао је Нећак и навео да Србија, због санкција у време распада бивсе Југославије, није учествовала на оснивачком састанку Одбора.

Србија је међу ретким земљама у Европи која нема Меморијал жртвама геноцида и холокауста, подсетио је Наћак, истакавши да је ово питање актуелно тим пре што нова музејска поставка у Јасеновцу прикрива суштину о том логору смрти и истину о злоделима хрватских усташа.

У Пољској је 2008. положен камен темељац за Меморијал жртвама нацизма за који је влада издвојила 56 милиона долара, а у Скопљу је у току уређење ентеријера у Меморијалном центру подигнутом на 6.000 метара квадратних, рекао је он и додао да су преставници Јеврејске заједнице Србије и македонске Фондације већ потписали Споразум о сарадњи.

Идеја о подизању меморијала жртвама геноцида у Србији постоји одавно, а последњих десетак година су појединци и групе интелектуалаца износили различите визије о том пројекту.

Удружење заточеника и потомака заточеника логора геноцида у НДХ 1941/45. упутило је властима 2005. године званичан предлог за изградњу Музеја жртава геноцида на београдском Старом Сајмишту. Према речима Нећака, идејни пројекат тог меморијала одавно постоји у јеврејској заједници, а њиме је предвиђена изградња музеја, архива са библиотеком и радионица за едукацију о геноциду и холокаусту, као и уређење простора за комеморације и осмишљен уметнички програм.

Овај пројекат Нећак је изложио пре три године на конференцији Међународног одбора за холокауст, коме је присуствовала наша делегација, а иза њега је тада стао председник Србије Борис Тадић. Готово две године није било конкретних активности, па је Нећак због тога председнику Тадићу изразио забринутост крајем прошле године и, како каже, ствари су се након тога промениле. Бивши председник општине Нови Београд Жељко Ожеговић организовао је више састанака, формирана је радна група која ради на идејном пројекату Меморијала, испричао је Нећак.

Виши кустос Музеја жртава геноцида Јован Мирковић је у раговору за Тањуг објаснио да ће Меморијал на “Старом сајмишту”, за разлику од већине других, бити на месту где су се злочини догодили. То би требало да буде Меморијал геноцида над Србима и Ромима, Холокауста над Јеврејима, али и свих жртава Другог светског рата, рекао је Мирковић и објаснио да под тим подразумева цео простор бивше Југославије и цео државни и етнички српски простор.

“Старо сајмиште” је ушло у генерални урбанистички план као заштићени простор меморијала, али реализација пројекта ће потрајати јер подразумева расељавање, заштиту неких павиљона и изградњу нових објеката, рекао је он, а за то су потребна знатна финансијска средства.

Република Српска је у том погледу испред Србије, јер је већ почела припрема терена на највећем стратишту Доња Градина, рекао је Мирковић, кога је влада у Бањалуци именовала у Комисију која прати реализацију пројекта изградње Меморијала жртвама усташког геноцида.

Према његовим речима, на подручју Доње Градине планирана је изградња Музеја, верских објеката за молитву и простора за комеморације.

Извор: PRESS ONLINE

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: