На суђењу за злочине почињене над српским цивилима у Ливну, свjедок Тужилаштва БиХ Витко Дувњак рекао jе пред Судом БиХ да jе већина Срба у марту и априлу 1992. године напустила Ливно из страха.
Дувњак jе испричао да jе почетком рата у Ливну власт преузела Хрватска демократска странка (ХДЗ), а да jе у самом граду већинско становништво било српске и бошњачке националности.
Он jе рекао да jе у љето 1992. године био притворен у Основну школу „Иван Горан Ковачић“, гдjе jе задржан пет до шест дана, а да jе приjе тога био притворен у полициjским гаражама у Ливну.
„Ишао сам уjутро да се приjавим у полициjу, било jе обавезно jављање у 8.00 и 17.00 часова. У наш стан jе дошла полициjа и рекли су нам да се морамо jавити у школу. Не само jа и супруга, већ сви Срби“, изjавио jе свjедок и додао да су са полициjом у школу кренули његова супруга и он, те комшиjе Буловић.
Дувњак jе испричао да су у школи били притворени цивили, односно већина Срба коjи нису напустили Ливно, да су неки, како jе чуо, завршили на наjгори начин, али да њега „нико ниjе дирао“.
Дувњак jе рекао да не зна оптуженог Зденка Андабака, али да jе чуо да jе он из затвора спасио његове приjатеље Милоша и Бошка из Великог Губера, преноси Бирн.
Дувњак jе рекао да се приjавио на списак Црвеног крста, да би напустио Ливно у љето 1993. године.
Суђење ће бити настављено 30. септембра.
Андабаку се суди са Муамиром Јашаревићем и Сеадом Велагићем за затварање, мучење и убиства српских цивила коjи су 1992. године били заробљени у Основноj школи „Иван Горан Ковачић“. Оптужница их у 29 тачака терети за затварање, мучење и убиства.
Према оптужници, Андабак jе био командант Воjне полициjе Хрватског виjећа одбране (ХВО) за Оперативну зону сjеверозападне Херцеговине, Јашаревић његов замjеник, а Велагић припадник криминалистичке службе Воjне полициjе ХВО-а у Ливну.
Везане виjести:
због злочина над србима ухапшени jашаревић и велагић