fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Срби могу бити задовољни пресудом

Јанко Велимировић
Јанко Велимировић

БАЊА ЛУКА, 15. АПРИЛА – Срби могу бити задовољни пресудама које је Хашки трибунал изрекао хрватским генералима Анти Готовини, Младену Маркачу и Ивану Чермаку, јер представљају званично признање о неоправданости хрватске војне акције „Олуја“, сматра директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић.

„Срби могу бити задовољни пресудама Готовини и Маркачу, без обзира што је Чермак ослобођен кривице. Врло су значајне дефиниције у пресуди гдје се наводи да се у Крајини десио удружени злочиначки подухват. Надамо се да ово није крај, јер правосуђе БиХ има у процедури предмет против Готовине и других нижерангираних хрватских официра због злочина у љето и јесен 1995. године у западнокрајишким општинама“, изјавио је Срни Велимировић.

Велимировић је рекао да је Хашки трибунал на овај начин признао неоправданост хрватске војне акције „Олуја“, а посебно је важно да су у квалификацију удруженог злочиначког подухвата укључени бивши хрватски предсједник Фрањо Туђман и читаво тадашње војно и политичко руководство Хрватске.

„Надамо се да ће и хрватско правосуђе на основу ове пресуде процесуирати све одговорне за злочине и против оних који нису обухваћени оптужницом у општинама Кордун и Банија“, нагласио је Велимировић.

Велимировић је закључио да је велики пропуст што Хашки трибунал није процесуирао догађаје и злочине почињене над Србима у операцији „Бљесак“ почетком маја 1995.године.

Судско вијеће Хашког трибунала осудило је Анту Готовину на 24 , Младена Маркача на 18 година затвора, док је Иван Чермак ослобођен по свим тачкама оптужнице.

Готовина и Маркач оптужени су за удружени злочиначки подухват, убиства, прогон, пљачку српског цивилног становништва у Крајини у током и након операције „Олуја“ 1995.године.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: