Na hrišćanski praznik Cveti, na mestu gde su se pre osam decenija, vojnici Kraljevine Jugoslavije suprotstavili nadolazećim nemačkim jedinicama tokom Aprilskog rata, podignut je i osvećen spomenik palim vojnicima.
Prema rečima Petra Samardžića, zamenika gradonačelnice koji je otkrio spomenik, Mitrovačke branioce činile su policijsko-žandarmerijske i dobrovoljačke jedinice iz Srema i Mačve, združene u “Mitrovački odred” koji je imao zadatak da štiti pontonski most i osigura transport ljudi i materijala preko Save, sve do stvaranja prilike za sopstveno prelaženje u Mačvu.
Tragičnog desetog aprila, dok je u Zagrebu čitan proglas o osnivanju NDH, na ovom prostoru vodile su se borbe koje su okončane dva dana kasnije slomom jugoslovenske odbrane.
Koliko je vojnika poginulo, na žalost nije poznato. U jednom nemačkom izveštaju navodi se da su u zoru 12. aprila, mrtvi jugoslovenski vojnici, branioci mitrovačkih barikada, koje su simbolično i predstavljene u sklopu spomenika, ležali duž čitavog keja. Nemci su ih pobacali u Savu, a tela i rasute vojne tehnike bilo je sve do Trga Ćire Milekića.
Otkrivanjem ovog spomenika, odajemo poštu palim vojnicima i sećamo se godina otpora i stradanja u ratu u kojem je i nad građanima Sremske Mitrovice, izvršen genocid o čijim razmerama javnost i danas, na žalost, malo zna.
Kako ističe Stevo Lapčević, novinar i inicijator događaja, radi se o spomeniku ljudima koji su znali da život vredi više nego što oko može da dobaci i koji su, polazeći od te istine bili svesni svojih dužnosti. Dužnost je reč koja nas sve veže. Mi dugujemo palim vojnicima kraljevske jugoslovenske vojske i taj dug posle osam decenija danas otplaćujemo.
Ovaj spomenik, koji govori o dužnosti, datoj reči i ispunjenoj zakletvi, opominje na te naše dužnosti.
Slava junacima „Mitrovačkog odreda“, slava kraljevskim jugoslovenskim vojnicima!