Министар спољних послова је рекао да је Михаиловић изузетно важан за Србију као чувар српског сјећања.
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић и директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон уручили су јуче у Солуну признање „Мајка Србија“ чувару војничког гробља на Зејтинлику Ђорђу Михаиловићу.
Селаковић је рекао да је Михаиловић изузетно важан за Србију као чувар српског сјећања и мјеста које свједочи шта се српском народу дешавало и кроз шта је прошао да би данас био слободан, живио у Србији и чувао своју сувереност.
Он је навео да је признање Михаиловићу уручено на дан када је потписано примирје у Првом свјетском рату, што је изузетно важан датум.
Селаковић је навео да је за Србију, која је у Првом свјетском рату изгубила 1.247.000 становника и у којој нема мјеста ни породице у којој неко није страдао, сутрашњи дан више дан побједе него што је Дан примирја.
– Ми смо побједници чињеницом да као држава постојимо и даље. Ми смо били осуђени да не постојимо – истакао је Селаковић за ТВ Пинк.
Селаковић је са директором Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Гујоном на свечаности у Министарству спољних послова Србије уручио национална признања и другим лауреатима.
Додјела националних признања за допринос јачању веза матице и Срба у региону и дијаспори и очување посебности, језика, културе и традиције српског народа у расијању и окружењу ове године се додјељује први пут након 10 година.
Признања се додјељују у неколико категорија, а за животно дјело и несебичну посвећеност јачању српског народа у расијању додељује се признање „Мајка Србија“.
Награда „Слободан Јовановић“ додјељује се за допринос у области политике којим се јача углед и положај Србије и српског народа у региону и свијету, док се награда „Никола Тесла“ додјељује за заслуге постигнуте у области науке којима се промовишу проналазачка достигнућа српских научника.
За допринос у области просвјете и очувања културног, етничког, историјског и вјерског идентитета Срба у дијаспори и региону додјељује се награда „Доситеј Обрадовић“, а признање „Вук Караџић“ за резултате у области његовања српског језика и ћирилице међу Србима у региону и дијаспори.
Део наслова и опрема: Стање ствари
(РТРС/Искра, 10. 11. 2021)